Yumurtalık, Fallop Tüpü ve Periton Kanseri: Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Yumurtalık kanseri” terimi genellikle yumurtalık, fallop tüpü ve peritondaki hücrelerden başlayan kanserleri tanımlamak için kullanılır. Bu kanserler yakından ilişkilidir ve aynı şekilde tedavi edilir. Bu tür kanserler, bu alanlardaki sağlıklı hücreler değiştikçe ve kontrolden çıktıklarında başlarlar ve tümör adı verilen bir kitle oluştururlar. Bir tümör kanserli veya benign olabilir. Kanserli bir tümör habis olup, büyüyebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir, demektir. İyi huylu bir tümör, tümör büyür ancak yayılmaz, anlamına gelir.

Bilimsel araştırma çalışmaları, çoğu yumurtalık kanseri için kullanılan yüksek dereceli seröz kanserin (HGSC) çoğu durumda fallop tüplerinin distal ucunda (fimbria) başladığını ve yumurtalıkların yüzeyine yayılım gösterdiğini ileri sürer. Bu anlayışa dayanarak, bazı doktorlar bir kadın iyi huylu bir hastalık için ameliyat geçirdiğinde ve gelecekte gebe kalmak istemiyorsa, tüplerin bağlanması veya bantlanması yerine fallop tüplerinin çıkarılmasını önermekteler.

Yumurtalıkların ve peritonun yüzeyleri aynı hücrelerin tiplerinden oluştuğu için, iki hastalık da mikroskop altında benzer görünür. Yumurtalık çıkarıldıktan sonra periton kanseri (karın zarı kanseri) halen gelişebilir. Tıpkı yumurtalık kanseri gibi, bazı peritoneal kanserler fallop tüpünde başlayabilir.

Vücudun bu bölgesindeki nonkanseröz (kansersiz) tümörler ve kistler de olabilir. Yumurtalık veya tümörün bulunduğu yumurtalık kısmının çıkarılması, kanserli olmayan bir yumurtalık tümörünü başarıyla tedavi edebilir. Yumurtalık yüzeyinde yumurtalık kisti oluşur ve kanserli olmayan bir tümörden farklıdır. Basit bir yumurtalık kisti, bir kadının normal adet döngüsü sırasında ortaya çıkabilir ve genellikle tedavisi olmadan ortadan kaybolur. Basit yumurtalık kistleri kanser değildir.

 • Yumurtalıklar bir kadının üreme sisteminin bir parçasıdır. Her kadının rahminin her iki yanında birer tane olmak üzere iki yumurtalık vardır. Badem şeklinde olup, yaklaşık 4 cm uzunluğundadır. Bu bezler yumurta da denilen germ hücreleri içerir. Yumurtalıklar östrojen ve progesteron hormonlarının birincil kaynağıdır. Bu hormonlar göğüs büyümesini, vücut şeklini, vücut tüylerini etkiler ve menstruasyon döngüsünü ve gebeliği düzenler. Menopoz döneminde, yumurtalıklar yumurtaları bırakıp belirli hormonlar üretir.
 • Fallop tüpleri kadın üreme sisteminin bir parçasıdır. Bunlar bir kadının yumurtalıklarını uterusuna (rahim) bağlayan küçük kanallardır. Tipik olarak, her kadının uterusun her iki yanında 1 adet olmak üzere 2 fallop tüpü vardır. Bir kadının aylık ovulasyonunda genellikle bir yumurta bir yumurtalıktan salınır ve bir fallop tüpü vasıtasıyla uterusa gider.
 • Periton, karnı ve karnın içindeki organların çoğunu saran bir dokudur. Doku rahim, mesane, rektum ve yumurtalıklar ile fallop tüplerini kaplar. Periton sıvısı adı verilen bir sıvı dokunun yüzeyini örter. Bu sıvı, organların karın içinde hareket etmesine yardımcı olur ve birbirlerine yapışmasını önler.

Yumurtalık Kanseri Çeşitleri

1) Epitelyal karsinom: Yumurtalık kanserlerinin %85 ila %90’ını oluşturur. Epitelyal tümörlerin ana histolojik tipleri seröz, endometrioid, berrak hücreli, müsinöz, mixed tümörler ve Brenner ve transizyonel hücreli kanserler de dahil olmak üzere nadir görülen maligniteleri içerir.

Epitelyal kanserlerin büyük çoğunluğu serözdür ve bu kanserler ya yüksek dereceli seröz karsinom (HGSC) ya da düşük dereceli seröz karsinomdur (LGSC).

HGSC’ler yukarıda belirtildiği gibi yumurtalık, fallop tüpü ve peritonun malignite tipinin en sık görülen histolojik türüdür. LGSC daha az yaygındır.

2) Germ hücreli maligniteler: Yumurtalık kanserlerinin bu nadir tipleri yumurtalıklarda yumurta üreten hücrelerde gelişir. Germ hücreli maligniteler tipik olarak 10 ile 29 yaş arasındaki dişilerde görülür.

Germ hücreli tümör tipleri, embriyonal karsinom içeren disgerminomalar, olgunlaşmamış (immature) teratom ve endodermal sinüs tümörleri (EST ve yumurta sarısı tümörleri) olarak adlandırılır.

3) Stromal maligniteler: Yumurtalık kanserinin nadir tipleridir, yumurtalıkları bir arada tutan bağ dokusu hücrelerinde gelişir. Bu doku bazen kadın hormonları östrojen ve progesteron yapar. Bu stromal tümörlerin %90’ından fazlası granüloza hücreli tümörlerdir ya da yetişkinler veya çocukluk çağı türleridir.

Granüloza hücreli tümörler (GHT) östrojen salgılarlar ve tanı anında olağandışı vajinal kanamalara neden olabilirler. Diğer tipler theca hücre maligniteleri ve bu iki tip karışımıdır.

Fallop Tüpü Kanseri Çeşitleri

Fallop tüpü kanserinin nadir olduğu düşünülüyordu. Ancak şimdi daha önce “yumurtalık kanseri” olarak tanısı konmuş kanserlerin çoğunun fallop tüpünde başladığını biliyoruz. Fallop tüpünde ortaya çıkan kanserlerin çoğu epiteldir ve tübün distal (dış) ucunda, tübün açılmasının bulunduğu fimbria yakınında başlar ve yumurtalardan salınan yumurtaların döllenmesi için girmesi gerekir. Hemen hemen hepsi seröz kanserlerdir ve çoğu seröz kanser yüksek derecelidir (HGSC).

Fallop tüpü kanserinin diğer çok nadir türleri fallop tüpünün düz kasından kaynaklanan leiomyosarkoma ve fallop tüplerini bağlayan diğer hücrelerde ortaya çıkan transizyonel hücreli kanserdir.

Yumurtalık, Fallop Tüpü ve Periton Kanseri Belirtileri

Yumurtalık, fallop tüpü ve periton kanserlerini en erken evrelerinde bulmak zor olabilir. Çünkü bu hastalıklar ilerleyene kadar semptomlar belirsizdir. Bu hastalıkların belirtileri benzerdir.

Yumurtalık, fallop tüpü ve peritoneal kanserli kadınların semptom göstermemesi mümkündür. Belirtilerin özgül olmadığına ve kanser olmayan tıbbi bir durumdan kaynaklanabileceğine dikkat etmek de önemlidir.

Yumurtalık, fallop tüpü ve peritoneal kanser için kanser semptomları şunları içerebilir:

 • Karında şişkinlik
 • Pelvik veya karın ağrısı
 • Yeme güçlüğü ya da hemen tok hissetme
 • İdrara sık ve acil çıkma ihtiyacı
 • Yorgunluk
 • Mide bulantısı
 • Hazımsızlık
 • Sırt ağrısı
 • Cinsel ilişkide ağrı
 • Kabızlık
 • Adet düzensizlikleri
 • Pelvikte kitle veya yumru

Fallop tüpü kanseri (over kanseri) için bir başka semptom berrak, beyaz veya kanlı sulu vajinal akıntı olabilir.

Birçok kadın için bu belirtiler sıklıkla görülür ve vücutlarında normal olandan farklıdır. Bu bölümde hemen hemen her gün birkaç haftadan fazla bir süre boyunca listelenen semptomlardan herhangi birine sahip olan kadınlar birincil bakım doktoru veya bir jinekolog randevusu almalıdırlar. Erken tıbbi değerlendirme, hastalığın daha erken aşamada tespit edilmesine ve daha kolay tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

Doktorunuz, diğer sorulara ek olarak, belirtileri ne kadardır ve ne sıklıkta yaşadığınızı soracaktır. Bu kanser teşhisine yardımcı olur. Doktor kanseri teşhis ederse, semptomları gidermek kanser bakım ve tedavisinin önemli bir parçası olarak kalır. Buna semptom yönetimi, palyatif bakım ya da destekleyici bakım da denilebilir.

Yumurtalık, Fallop Tüpü ve Periton Kanseri Tanısı

Bu bölüm, yumurtalık, fallop tüpü ve peritoneal kanseri teşhis etme seçenekleri sunmaktadır. Listelenen tüm testler her kişi için kullanılamaz. Doktorunuz bir tanı testi seçerken aşağıdaki faktörleri göz önüne alabilir:

 • Şüphelenilen kanser türü
 • İşaret ve semptomlar
 • Yaşınız ve tıbbi durumunuz
 • Daha önceki tıbbi testlerin sonuçları

Erken teşhis ve tedavi önemlidir. Bu genellikle yumurtalık, fallop tüpü veya peritoneal kanser için mümkün değildir. Kanserden şüphelenilinceye kadar etkili bir tarama yöntemi yoktur. Çoğu zaman, kadınlarda, tümör büyük olana veya hastalığın ilerleyen aşamalarına kadar herhangi bir belirtisi yoktur. Epitelyal yumurtalık kanserlerinin yaklaşık %70’i, hastalık ilerlemiş bir evreye gelene ve vücudun diğer bölgelerine, en çok karın içine yayılıncaya kadar bulunmaz.

Aşağıdaki testler yumurtalık, fallop tüpü ve periton kanseri teşhisi için kullanılabilir:

 1. Karın-pelvik muayene: Genellikle ilk muayene karın-pelvik muayene olur. Doktor alışılmadık değişiklikleri kontrol etmek için uterus, vajina, yumurtalıklar, fallop tüpleri, mesane ve rektum kontrolü yapar. Bazı erken kanserler yayılmadan önce çok küçüktür ve pelvik muayene ile güvenilir şekilde hissedilip bulgulanamazlar. Genellikle pelvik muayene ile yapılan bir Pap testi, yumurtalık, fallop tüpü veya periton kanseri bulma veya teşhis koyma olasılığı düşüktür. Bununla birlikte, DNA testindeki araştırma ilerlemeleri servikste sıkışmış hücrelerin bir kadının üreme sistemindeki başka yerlerde kanseri gösteren değişiklikler için incelenmesine yardımcı olabilir. Bu bulgular deneysel olarak kabul edilmekle birlikte, bu kanser tiplerinin daha erken saptanması için umut verici yeni bir yöntemdir.
 2. Transvajinal ultrason: Vajinaya ultrason çubuğu takılır ve yumurtalıklar ve rahme hedeflenir. Ultrason, sağlıklı dokular, kistler ve tümörler de dahil olmak üzere yumurtalıkların resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Araştırmacılar, bu testin yumurtalık kanserinin erken teşhisinde yardımcı olup olmayacağını araştırıyorlar.
 3. Kan testleri / CA-125 testi: CA-125 adlı bir maddeyi ölçen kan testi vardır, bu tümör işaretleyicidir. Bu işaretleyici, yumurtalık kanseri, fallop tüpü kanseri veya peritoneal kanserli kadınlarda daha yüksek seviyelerde bulunur. Endometriozis, pelvik inflamatuar hastalık ve uterin fibroid gibi koşullarla 50 yaşından küçük kadınlarda CA-125 seviyesi artabilir. Bu test, menopoza girmiş kadınlarda daha doğrudur. HE4 gibi diğer tümör belirteç testleri mevcuttur. Ancak bu belirteçlerin hiçbiri bu kanserlerin erken tespiti için etkili olduğu gösterilmemiştir.
 4. Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Tümörün boyutunu ölçmek için bir BT taraması kullanılabilir. BT taraması teknolojisi gelişmeye devam ederken, yaklaşık 5 milimetreden daha düşük tümörler veya anormallikleri görmek zordur.
 5. Pozitron emisyon tomografisi (PET) veya PET-BT taraması: Bir PET taraması genellikle PET taraması olarak adlandırılan BT taramasıyla birleştirilir.
 6. Alt gastrointestinal (GI) serileri: Bu, hastanın baryum enema aldıktan sonra kolon ve rektum röntgen taramasıdır. Bu organlarda bir tümörü veya olağandışı alanı tanımlamayı kolaylaştırır. Doktor kanserin kalın bağırsağı tıkadığından endişe duyarsa bu test kullanılabilir, ancak kontrastlı BT taraması bu koşullarda daha sık kullanılır.
 7. Manyetik rezonans görüntüleme (MR): MR, tümörün boyutunu ölçmek için kullanılabilir. Daha net bir resim oluşturmak için taramadan önce kontrast maddesi adı verilen özel bir boya verilir. Bu boya bir hastanın damarına enjekte edilebilir veya yutulacak bir hap olarak verilebilir.
 8. Parasentezis: Bu, kişinin karnında oluşan peritoneal sıvıyı kaldıran tıbbi bir prosedürdür. Bu sıvı birikimi asit olarak adlandırılabilir. Sıvının bir örneği, mikroskop altında kanser bulguları açısından incelenir.
 9. Biyopsi: Mikroskopta incelenmek üzere az miktarda dokunun çıkarılmasıdır. Diğer testler kanserin var olduğunu önermekle birlikte, yalnızca biyopsi kesin bir teşhis koyabilir.

Yumurtalık, fallop tüpü ve periton kanseri biyopsileri genellikle ilk ameliyat sırasında yapılır. Ameliyat sırasında, doktorlar mümkün olduğu kadar çok tümörü çıkarabilir. Ameliyat bittikten sonra tümör numunesi patolog tarafından analiz edilir. Tanı kesin olmadığında veya ameliyatla başlangıçta kaldırılacak çok fazla tümör varsa bazen tek başına bir biyopsi yapılmaktadır. Genellikle kemoterapi ilk tedavi olarak planlandığında ve sonrasında ameliyat olası olduğunda yapılır.

Teşhis testleri yapıldıktan sonra, doktorunuz sizinle birlikte tüm sonuçları gözden geçirecektir. Yukarıda belirtildiği gibi, sonuçlar tamamlanmadan cerrahi ve lenf nodlarının incelenmesi gerekebilir. Teşhis kanser ise, bu test sonuçları doktorun kanseri tarif etmesine yardımcı olur. Buna evrelendirme denir.

Yumurtalık, Fallop Tüpü ve Periton Kanseri Tedavi Seçenekleri

Yumurtalık kanseri, fallop tüpü kanseri ve peritoneal kanser için en yaygın tedavi seçeneklerinin açıklamaları aşağıda listelenmiştir. Tedavi seçenekleri ve önerileri, kanser türü ve evresi, olası yan etkileri ve hastanın tercihleri ile bir kadının yaşı ve gelecekte çocuk sahibi olmayı planlaması gibi kişisel sağlık durumları gibi faktörlere bağlıdır.

Yumurtalık kanseri, fallop tüpü kanseri veya periton kanserli kadınlar, tedavilerinin cinsel sağlıklarını ve gelecekte çocuk sahibi olma yeteneklerini etkileyip etkilemediği konusunda endişe edebilirler. Tedaviye başlamadan önce tüm hastalar bu konularda sağlık ekibiyle konuşmaya teşvik edilir.

a) Ameliyat

Cerrahi genellikle yumurtalık kanseri, fallop tüpü kanseri ve peritoneal kanser için önemli bir tedavi yöntemidir.

Yukarıda yer alan teşhis bölümünde belirtildiği gibi, hastalığın tam boyutunu bulmak için cerrahiye sıklıkla ihtiyaç duyulur. Hedef, doğru bir evre sağlamaktır. Görüntüleme testleri bir hastalığın gerçek boyutunu her zaman görememektedir, çünkü bu önemlidir. Görüntüleme testleri erken yumurtalık hastalığı gösteriyor gibi görünen kadınların %30 kadarında aslında diğer organlara yayılmış hastalık vardır.

Over, fallop tüpü veya peritoneal kanserin yayılıp büyümediğini belirlemek için cerrah, lenf düğümlerini çıkarır, doku örneklerini ve karından test için sıvı alır. Ameliyat sonrası kemoterapi ile kombine edildiğinde en iyi fayda sağladığı gösterilmiştir.

Yumurtalık, fallop tüpü ve periton kanseri için çeşitli cerrahi seçenekler vardır. Tümörün evresi ameliyat seçeneklerini belirler. Bazen doktorlar aynı cerrahi sırasında iki veya daha fazla cerrahi işlem yaparlar.

 • Salpingooferektomi: Bu ameliyat, yumurtalıkların ve fallop tüplerinin çıkarılmasını içerir. Hem yumurtalık hem de fallop tüpleri çıkarılırsa buna bilateral salpingo-ooferektomi Eğer kadın gelecekte hamile kalmak ister ve erken evre kanseri varsa, kanser yalnızca bir yumurtalıkta bulunuyorsa, yalnızca bir yumurtalık ve bir fallop tüpünü çıkarmak mümkündür. Bu cerrahiye unilateral salpingo-ooforektomi deniyor. Germ hücreli bir yumurtalık tümörü olan kadınlar için ameliyatla sıklıkla yalnızca tümörlü yumurtalık çıkarılması gerekir; bu da kadının hamilelik kabiliyetini korur.
 • Histerektomi: Bu ameliyat, bir kadının rahminin ve gerekirse çevresindeki dokunun çıkarılmasına odaklanmaktadır. Sadece uterus çıkarılırsa buna kısmi histerektomi Total histerektomi, bir kadının rahim ve rahim ağzı çıkarıldığında denir.
 • Lenfadenektomi (Lenf nodu diseksiyonu): Cerrah, pelvis ve paraortik bölgelerdeki lenf nodlarını çıkartabilir.
 • Omentektomi: Bu, mide ve kalın bağırsağı kaplayan ince dokuyu çıkarmak için yapılan ameliyattır.
 • Sitoredüktif / debulking ameliyatı: Metastatik kanserli kadınlar için bu ameliyatın amacı, mümkün olduğu kadar çok tümörü çıkarmaktır. Bu, dalak, safra kesesi, karın, mesane veya kolon gibi yakın organlardan doku alınmasını içerebilir. Bu, bu organların her birinin bir kısmının çıkarılmasını gerektirebilir. Bu işlem bir kişinin belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ameliyattan sonra kalan hastalığı kontrol altına almak için verilen kemoterapi gibi diğer tedavilerin etkinliğini artırmaya yardımcı olabilir. Hastalık yumurtalık, fallop tüpleri veya peritonun ötesine yayılmışsa, doktorlar sitoredüktif veya ameliyat cerrahisi öncesi tümörü küçültmek için kemoterapi kullanabilirler. Buna neoadjuvan kemoterapi denir.

Debulking cerrahisi, deneyimli bir jinekolojik onkolog tarafından yapılmalıdır. Bu prosedürün riskleri ve faydaları hakkında ameliyattan önce doktorunuzla konuşunuz. Cerrahın bu tür kanserler için ameliyat cerrahisiyle ilgili deneyimini sorunuz.

Ameliyatın yan etkileri:

Cerrahi kısa süreli ağrı ve hassasiyete neden olur. Ağrı varsa, doktor uygun bir ilaç reçete eder. Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca mesanenizi boşaltma (idrar yapma) ve bağırsak hareketleri konusunda zorluk çekebilirsiniz. Cerrahınızla, spesifik ameliyatınızdan hangi yan etkileri bekleyeceğiniz ve nasıl rahatlayabileceğiniz konusunda konuşunuz.

Çalışmalar, bir jinekolojik onkolog tarafından ameliyat olan kadınların cerrahi ile başarıyla tedavi edildiğini ve yan etkileri daha az olduğunu gösteriyor.

Cerrah her iki yumurtalıkları da ameliyat ile çıkarırsa, kadın hastanın hamile kalması mümkün değildir. Her iki yumurtalık kaybı vücudun cinsel hormonlarının kaynağını ortadan kaldırır ve erken menopoz ile sonuçlanır. Ameliyattan kısa süre sonra sıcak basması ve vajinal kuruluk gibi menopoz semptomları olması muhtemeldir.

b) Kemoterapi

Kemoterapi, genellikle kanser hücrelerinin büyüme ve bölünme yeteneğini durdurarak kanser hücrelerini yok etmek için ilaçların kullanılmasıdır. Bu kanser türleri için farklı kemoterapi tedavisi yaklaşımları vardır.

Yumurtalık germ hücreli tümörleri olan hastalar için, ilk tedavi genellikle ameliyattır. Bazı durumlarda, doktorlar doğurganlığı koruyacak bir şekilde ameliyat gerçekleştirebilirler. Doktorlar genellikle cerrahiyi takiben kemoterapiyi önerirler.

Stromal tümörler yumurtalık kanserinin nadir bir tipidir. Yumurtalıkları bir arada tutan bağ dokusunda bulunurlar. Evre I stromal tümör için, tedavi genellikle yalnızca ameliyattan ibarettir. Yüksek riskli, erken evre tümörler veya evre III veya evre IV hastalık için doktorlar kombine kemoterapiyi düşünürler. Riskleri ve potansiyel faydaları doktorunuzla tartışmalısınız.

Over, fallop tüpü ve peritoneal kanser için kemoterapinin yan etkileri kişiye ve kullanılan doza bağlıdır. Yan etkiler yorgunluk, enfeksiyon riski, mide bulantısı ve kusma, saç dökülmesi, iştahsızlık ve ishal olabilir. Tedavi bittikten sonra bu yan etkiler genellikle kaybolur.

c) Radyoterapi

Radyoterapi yumurtalık, fallop tüpü veya periton kanseri için ilk tedavi olarak kullanılmaz. Bazen küçük, lokalize tekrarlayan, nükseden kanser tedavisinde bir seçenek olabilir.

Önerilen Makaleler: