Tükürük Bezi Kanseri: Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Tükürük bezi kanseri, baş ve boyun bölgesinde, baş-boyun kanseri olarak adlandırılan 5 ana kanser çeşidinden biridir. Kanser, sağlıklı hücreler değiştiğinde başlar ve kontrolden çıkarak tümör adı verilen bir doku kitlesi oluştururlar. Bir tümör kanserli veya benign olabilir. Kanserli bir tümör habis olup, büyüyüp vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. İyi huylu bir tümör, tümör büyür ancak yayılmaz demektir.

Hem benign (iyi huylu), hem de kanserli tümörler majör veya minör tükürük bezlerinden herhangi birinde başlayabilir. Parotis bezinde gelişen tümörlerin çoğu (%80) ve submandibular bezdeki tümörlerin yaklaşık yarısı iyi huyludur. Dil altı bezi tümörleri sıklıkla kanserlidir. Bu tip kanserli tümörlerin çoğu parotis bezinde veya submandibular bezlerde başlar.

Tükürük bezi tümörlerinin birçok alt tipi vardır. Alt tip sınıflaması, tümörün başladığı hücrenin türüne ve mikroskop altında tümör hücrelerinin değerlendirilmesine bağlıdır.

Tükürük bezleri hakkında:

Tükürük bezleri, tükürük üreten dokuları içerir. Vücut için tükürük önemlidir, çünkü:

 • Ağzı nemli tutmaya yardımcı olur.
 • Gıdaları parçalamaya başlayan enzimler içerir.
 • Ağız ve boğazdaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

Baş ve boyun çeşitli yerlerinde tükürük bezleri kümeleri vardır. Doktorlar genellikle 3 tükürük bezinin majör tükürük bezi olduğunu belirtmektedir.

 1. Parotis bezleri: Bunlar en büyük tükürük bezidir. Kulakların önünde, yüzün her iki tarafında bulunurlar.
 2. Submandibular bezler: Bunlar çene kemiğinin altında bulunur.
 3. Dil altı bezleri: Bunlar dilin altındaki ağız dibinde bulunur.

Ayrıca minör tükürük bezleri adı verilen küçük tükürük bezleri kümeleri de vardır. Bunlara aşağıdaki tükürük bezleri dahildir:

 • Dişlerin içi ve yumuşak damak boyunca üst çene alanı
 • Mukoza olarak bilinen üst sindirim sistemini bağlayan doku parçaları
 • Soluk borusu

Bu yazı, tükürük bezlerinde başlayan kanser olan primer tükürük bezi kanserini kapsar. Bazen başka bir kanser türü, genellikle melanom veya diğer cilt kanseri türleri, tükürük bezlerine veya parotis bezinin içinde ve çevresinde bulunan ve submandibular bezin yanında bulunan yakındaki lenf bezlerine yayılabilir. Lenf nodları, enfeksiyonla savaşan küçük fasulye biçiminde organlardır.

Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri ve Bulguları

Tükürük bezi kanseri olan insanlar aşağıdaki semptomları veya işaretleri görebilirler. Bazen, tükrük bezi kanseri olan kişilerin bu değişikliklerin hiçbirine sahip olmazlar. Veya, semptomların nedeni kanser olmayan başka bir sağlık problemi olabilir.

 • Yüz, boyun veya ağızda genellikle ağrısız olan yumru
 • Yüzde uyuşma
 • Özellikle yüzün bir tarafındaki kas durur ve etkilenen alan yavaş yavaş genişlerse, bazı yüz kaslarını hareket ettirme yeteneği yoktur. Bu progresif yüz kas felci olarak bilinir.
 • Yüz, çene, çene kemiğinde veya boyunda ağrı veya şişme
 • Yüzün veya boynun sol ve sağ taraflarının boyutu ve / veya şekli arasında fark

Yaşadığınız herhangi bir değişiklikten endişe duyuyorsanız, özellikle de geçmiyorsa ya da kötüleşiyorsa, lütfen doktorunuzla ve / veya diş hekimleriyle konuşun. Doktorunuz, diğer sorulara ek olarak, belirtileri ne kadar ve ne sıklıkta yaşadığınızı soracaktır. Bu, teşhis denilen sorunun nedenini bulmaya yardım etmektir. Erken tespit edildiğinde, baş-boyun kanserlerinin iyileşme şansı daha yüksektir.

Tükürük Bezi Kanseri Tanısı

Doktorlar, kanseri bulmak veya teşhis etmek için birçok test uygularlar. Ayrıca, kanserin başladığı yerden itibaren vücudun bir başka bölümüne yayılıp yayılmadığını öğrenmek için testler yaparlar. Bu olursa, buna metastaz denir. Örneğin, görüntüleme testleri kanser yayılırsa gösterebilir. Doktorlar ayrıca hangi tedavilerin en iyi sonuç verebileceğini öğrenmek için testler yapabilirler.

Tükürük bezi tümörü için iğne biyopsisi, teşhis için tercih edilen testtir. Nadir istisnalar dışında hemen hemen her vakada cerrahi (insizyonel) biyopsi yapılmamalıdır. Görüntüleme testleri kanser yayılıp yayılmadığını bulmak için kullanılabilir.

 • Şüphelenilen kanser türü
 • İşaret ve semptomlar
 • Yaşınız ve tıbbi durumunuz
 • Daha önceki tıbbi testlerin sonuçları

Testler ve prosedürler:

Tükürük bezi kanseri tanısı koymak için, doktor tıbbi geçmişiniz ve potansiyel risk faktörlerinizi soracaktır. Sonra dikkatli bir fizik muayene yapacaktır. Cildinizin tümör muayenesine tabi tutulduğunuzda derinin ayrıntılı incelenmesi özellikle önemlidir. Fasiyal sinir felci varsa, spesifik testler gerekecek ve ağız boşluğunun (ağız), hipofarinks (boğaz altı) ve larenksin (gırtlak) incelenmesi de yapılacaktır.

Şu anda tükürük bezi kanseri için bilinen tümör belirteçleri olmadığı için tükürük bezi tümörü tespit edebilen spesifik bir kan veya idrar testi bulunmamaktadır. Tümör belirteçleri, belirli kanser türlerine sahip kişilerin kan, idrar veya vücut dokularında normalden yüksek miktarda bulunan maddelerdir.

Fizik muayene ek olarak, tükürük bezi kanserini teşhis etmek için aşağıdaki testler kullanılabilir:

 • Ultrason kılavuzluğunda iğne biyopsisi: Bu tip biyopsi sırasında doktor, bir iğneyi tümöre yönlendirmek için ultrasonla üretilen görüntüleri kullanır. Patolog daha sonra numuneyi analiz eder.
 • Biyopsi: Biyopsi, mikroskopta muayene için az miktarda dokunun çıkarılmasıdır. Diğer testler kanserin var olduğunu önermekle birlikte, yalnızca biyopsi kesin bir tanı koyabilir. Bir patolog daha sonra numuneyi analiz eder.
 • Endoskopi: Bir endoskopi, endoskop adı verilen ince, aydınlatılmış, esnek bir tüp ile doktorun vücudun içinde görmesini sağlar. Tüp ağızdan, yemek borusunun altından mideye ve ince bağırsağa sokulurken kişi sakinleştirilebilir. İncelemede, larengskopi (larenks), faringoskopi (farenks) veya nazofarengoskopi (nazofarenks) gibi incelenen vücudun alanına bağlı olarak farklı isimler bulunur. Sedasyon, daha rahat, sakin veya uykulu olmak için ilaç verilmesidir.
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Bir BT taraması, farklı açılardan alınan x-ışınları kullanarak vücudun iç kısmının 3 boyutlu bir resmini oluşturur. Bir bilgisayar daha sonra bu görüntüleri herhangi bir anormalliği veya tümörü gösteren detaylı, kesitsel bir görünümde birleştirir. BT taraması da tümörün boyutunu ölçmek için kullanılabilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MR): MR, vücudun ayrıntılı görüntülerini üretmek için x-ışınları değil manyetik alanlar kullanır, özellikle bademcik ve dil tabanı gibi yumuşak dokuların görüntüleri için tercih edilebilir. MR tümörün boyutunu ölçmek için de kullanılabilir.
 • Pozitron emisyon tomografisi (PET) veya PET-BT taraması: Bir PET taraması, vücuttaki organların ve dokuların resimlerini oluşturmak için bir yoldur. BT ile birleştirilebilir.
 • Panoramik radyografi: Panorex olarak da adlandırılan bu, kanseri saptamak veya dişleri kanser tedavisinden önce değerlendirmek için üst veya alt çene kemiklerinin dönen veya panoramik bir x-ışınıdır. Bu röntgen genellikle tükürük bezi tümörlerini değerlendirmek için kullanılmaz, çünkü çoğunlukla sadece kemik ve diş yapılarını değerlendirir.

Teşhis testleri yapıldıktan sonra, doktorunuz sizinle birlikte tüm sonuçları gözden geçirecektir. Teşhis kanser ise, bu sonuçlar aynı zamanda doktorun tümörün alt tipini anlamasına yardımcı olur.

Tükürük Bezi Kanseri Tedavi Seçenekleri

Birçok tükürük bezi kanseri, özellikle erken bulunursa iyileşebilir. Kanser tedavisi tedavinin birincil hedefi olmasına rağmen, yakınlardaki sinirlerin, organların ve dokuların işlevini korumak da çok önemlidir. Doktorlar tedaviyi planlarken, bir kişinin nasıl hissettiğini, göründüğünü, konuşması, yemek yediğini ve nefes aldığını da içeren bir tedavinin kişinin yaşam kalitesini nasıl etkilediğini düşünürler.

Tükürük bezi kanseri için en yaygın tedavi seçeneklerinin açıklamaları aşağıda listelenmiştir. Tedavi seçenekleri ve önerileri aşağıdakileri içeren çeşitli faktörlere bağlıdır:

 1. Kanserin türü, evresi ve yeri
 2. Olası yan etkiler
 3. Hastanın tercihleri ve genel sağlık durumu

a) Ameliyat

Ameliyat genellikle tükürük bezi kanseri teşhisi konan herkese tavsiye edilir ve genellikle ilk tedavidir. Ameliyat sırasında bir doktor, kanserli tümörü ve çevresindeki sağlıklı dokuyu çevreleyen ve marjı kaldıran bir ameliyat gerçekleştirir.

Ameliyatın amacı mümkün olduğu kadar çok tümörü çıkarmak ve negatif marj bırakmaktır. Bu, kaldırılan sağlıklı dokuda kanser izi bulunmadığı anlamına gelir. Ameliyat tipi, tümörün konumuna ve derecesine bağlıdır.

Tükürük bezi kanseri tedavisinde kullanılan cerrahi türleri şunları içerir:

 1. Parotidektomi: Parotis bezinin çıkarılması ameliyatı parotidektomi olarak adlandırılır. Bu ameliyat yüz sinirini de içerebilir. Kanser yüz sinirine yayılırsa, kişinin bazı yüz kaslarının tekrar kullanılabilmesi için sıklıkla bir sinir grefti gereklidir. Çıkarılan tüm dokular rekonstrüktif cerrahi ve doku nakli yoluyla çoğunlukla onarılabilir.
 2. Endoskopik cerrahi: Bazen, normal cerrahiden daha sağlıklı dokular için daha az tahrip edici olan endoskopik cerrahi ile tümörü çıkarmak mümkündür. Bu, özellikle paranazal bölgede (burunda) veya gırtlakta tükürük bezi tümörü başladığında kullanılır. Bununla birlikte, bu nadirdir. Daha sıklıkla, endoskopik cerrahi sırasında kronik sinüzit olduğuna inanılan tümörler (iltihaplanma) beklenmedik bir şekilde bulunabilir.
 3. Boyun diseksiyonu: Cerrah boyundaki tüm kritik yapıları inceler ve boyundan lenf nodlarını çıkarır. Doktor kanserin yayılmasından şüphelenirse bu yapılabilir. Bir boyun diseksiyonu kulağın uyuşmasına, kolun başın üstünde kaldırılma zayıflığına ve alt dudağın zayıflığına neden olabilir. Bu yan etkiler bölgedeki sinir yaralanmalarından kaynaklanmaktadır. Boyun diseksiyonu türüne bağlı olarak, alt dudak ve kol güçsüzlüğü birkaç ay içinde kaybolabilir. Diseksiyonun bir parçası olarak bir sinir çıkarıldığında zayıflık kalıcı olacaktır.
 4. Rekonstrüktif cerrahi: Rekonstrüktif (plastik) cerrahi, kanseri ortadan kaldırmak için ameliyat sırasında çıkarılan doku ve sinirlerin yerini alması için kullanılabilir.

Cerrahi ciddi risklere sahip olabilir. Çünkü kanser gözler, ağız, beyin ve önemli sinirler ve kan damarlarına yakın olabilir. Ameliyatın yan etkileri arasında yüz, ağız ve boğazda şişme olabilir. Bu da nefes almayı ve yutmayı zorlaştırır. Sıklıkla, bir kişinin nefes almasını kolaylaştırmak için nefes borusunda bir delik olan geçici bir trakeostomi alabilir.

Yüz sinirleri geçici veya kalıcı olarak etkilenebilir. Cerrahiden dolayı kişinin görünümündeki değişiklikler, rekonstrüktif plastik cerrahi ile ele alınması gerekebilir. Maksilla (üst çene) çıkarılırsa, bir protez cerrahı rehabilitasyon sürecinde büyük bir rol oynayacaktır.

Tükürük bezi kanseri ameliyatını tipik olarak ek tedavi, çoğunlukla radyoterapi izlemektedir. Bazen, kanseri kaldırmak ve etkilenen dokuların görünüşünü ve işlevini düzeltmek için birden fazla ameliyat gerekebilir. Bazen, tükürük bezi kanseri ameliyatı kullanılarak çıkarılması mümkün değildir. Bu tür tümörlere inoperabl (ameliyat mümkün değil) denir. Bu durumlarda, doktorlar diğer tedavi seçeneklerini önerecektir.

b) Radyoterapi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili x-ışınlarının veya diğer parçacıkların kullanılmasıdır. Tükürük bezi kanseri için kullanılan 2 temel radyoterapi türü vardır:

 1. Eksternal beam radyoterapi
 2. İnternal radyoterapi

Bir tükürük bezi tümörü için, radyasyon tedavisi çoğu zaman ameliyatla birlikte kullanılır. Radyoterapi, kemoterapi ile birlikte de verilebilir. Bir kişi ameliyat edilemiyorsa veya ameliyat olmamaya karar verirse, radyoterapi ana tedavi olarak kullanılabilir.

Tükürük bezi kanseri için radyoterapi başlamadan önce, bir kimse onkolojik bir diş hekiminden veya oral onkolojistten kapsamlı bir muayene almalıdır. Bu doktorlar baş ve boyun kanserli kişilerin tedavisinde deneyimlidir. Radyasyon tedavisi diş çürümesine neden olabilir. Genellikle diş çürümesi, tedaviye başlamadan önce bir diş hekiminin uygun tedavisi ile önlenebilir.

Radyoterapiden kaynaklı baş ve boyuna diğer yan etkiler arasında tedavi edilen bölgede kızarıklık veya cilt tahrişi, tükürük bezleri hasarı nedeniyle kalınlaşmış tükürük, kemik ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk, ağız yaraları ve / veya yara durumuna bağlı olarak ağız kuruluğu (kserostomi) yer alır. İnsanlar ağrı ya da yutma güçlüğü yaşayabilir.

Radyoterapi, tiroid bezinin (boyunda bulunan) yavaşlaması ve kişinin yorgun ve halsiz hissetmesine neden olan hipotiroidizm denilen bir hastalığa da neden olabilir. Boyun bölgesine radyoterapi gören insanlar tiroidlerini düzenli olarak kontrol etmelidirler. Tedavi planınızın hangi yan etkileri olabileceğini ve bunların nasıl engelleneceği veya yönetilebileceği konusunda sağlık ekibinizle konuşunuz.

c) Kemoterapi

Kemoterapi, genellikle kanser hücrelerinin büyüme ve bölünme yeteneğini durdurarak, kanser hücrelerini yok etmek için ilaçların kullanılmasıdır.

Kemoterapi genellikle tükürük bezi kanseri tedavisinde kullanılmaz. Kemoterapiyi radyoterapi ile birleştirmek, etkinliğini belirlemek için klinik araştırmaların bir parçası olarak incelenmektedir. Tükürük bezi kanseri için, kemoterapi en sık ikinci evredeki kanseri tedavi etmek veya semptomları hafifletmek için kullanılır.

Tükürük Bezi Kanseri: Risk Faktörleri

Tükürük bezi kanserlerinin çoğu nedeni bilinmemekle birlikte, aşağıdaki faktörler tükürük bezi kanserine yakalanma riskini artırabilir:

 • Yaş: Her 3 tükrük bezi kanserinden 2’si, 55 yaş ve üzeri, ortalama yaş olarak 64 yaşında bulunur.
 • Radyasyon maruziyeti: Başka bir tıbbi nedenden dolayı baş veya boyna radyasyon tedavisi tükrük bezi kanseri riskini artırabilir.
 • Radyoaktif madde maruziyeti: Bazı raporlarda, bazı radyoaktif maddelere maruz kalmak, tükrük bezi kanseri riskinde artış ile bağlantılıdır. Diğer raporlar, bunu destekleyecek yeterli kanıtın olmadığını göstermektedir. Daha fazla bilgi için doktorunuzla konuşunuz.
 • Çevresel / mesleki maruz kalma: Deri endüstrisinde, pestisitlerde ve bazı endüstriyel çözücülerde kullanılan talaş ve kimyasallara maruz kalmak, burun ve sinüslerde oluşan bir tükürük bezi kanseri riskini artırabilir.

Araştırmacılar, bu faktörlerin hangi kansere neden olduğunu araştırmaya devam ediyor. Doktorların araştırdığı fakat kanıtlanmadığı diğer olası risk faktörleri, bazı metallere (nikel alaşımlı toz) veya minerallere (silika tozu), az sebze ve hayvansal yağ yüksek beslenme ve saç boyasına veya saç spreyine maruz kalmayı içerir. Kişisel kanser riski ve riskinizi nasıl azaltabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için doktorunuzla konuşunuz.

Önerilen Makaleler: