Paratiroid Kanseri: Belirtileri, Teşhisi, Nedenleri ve Tedavisi

Paratiroid Kanseri Nedir?

Paratiroid kanseri, paratiroid bezinde kanserli (habis) bir büyümedir. Paratiroid bezlerinin neredeyse tamamı veya birçoğu paratiroid bezlerinin paratiroid hormonunu (PTH) çok fazla üretmesi nedeniyle ortaya çıkar. Buna hiperparatiroidizm denir ve osteoporoz, zihinsel rahatsızlıklar, ülserler, pankreatit, böbrek taşları ve diğer semptomlar gibi sağlık problemlerine neden olur. Bununla birlikte, bu aşırı PTH üretiminden sorumlu olan paratiroid dokuların büyümesi kötü huylu değildir ve bu nedenle aşırı gelişimlere genellikle paratiroid adenomlar (benign paratiroid hormonu salgılayan tümörler) adı verilir.

Paratiroid hastalıkların yaklaşık %90’ından daha fazlasına tek bir kötü paratiroid bezi neden olur. 4 adet paratiroid bez olduğundan, kötü huylu bezlerden birinin çıkarılması sorunu gidermenin basit yoludur.

Paratiroid bezleri, insan vücudundaki diğer dokulardan farklı değildir ve kanser gelişebilir. Bununla birlikte, paratiroid kanseri, son derece nadirdir ve örneğin ABD’de her yıl yalnızca birkaç düzine olgu görülür. Paratiroid kanseri o kadar nadirdir ki çoğu doktor bundan hemen şüphe duymayabilir.

Nadiren, bir paratiroid bezi kansere dönüşebilir (aşırı büyüme malign hücrelerden oluşur). Paratiroid hücrelerin tek amacı paratiroid hormonu (PTH) yaptığına göre, kanserli olanlar (kontrolden çıkarak büyüyen) PTH’yi de “kontrol dışı bırakır”.

Hiperparatiroidizmli tüm hastalarda kanında paratiroid horomon yükselirken, benign hastalığı olanlar “yüzlerce” düzeydedir; burada paratiroid kanseri olanlar “binlerce” değer taşırlar.

Paratiroid Kanseri Sebepleri

Paratiroid bezleri vücuttaki kalsiyum seviyesini kontrol eder. Boynun tabanında bulunan tiroid bezinin her bir lobunun üstünde 2 paratiroid bezi bulunmaktadır.

Paratiroid kanseri çok nadir bir kanser türüdür. Erkekler ve kadınlarda eşit derecede teşhis konur. Genellikle 30 yaşından büyük insanlarda görülür.

Paratiroid kanseri nedeni bilinmiyor. Genetik bir rahatsızlığı olan tip I multipl endokrin neoplazi hastalarında bu hastalığa yakalanma riski artar. Baş veya boyun radyasyonuna maruz kalmış kişiler de yüksek risk altındadır. Bununla birlikte, bu radyasyona maruz kalmanın tiroid kanserine neden olma olasılığı daha yüksektir.

Paratiroid Kanseri Belirtileri

Paratiroid kanseri belirtileri, esasen kandaki yüksek miktardaki kalsiyumdan (hiperkalsemi) kaynaklanır ve vücudun farklı bölümlerini etkileyebilir. Belirtileri şunları içerebilir:

 • Kemik ağrısı
 • Kabızlık
 • Yorgunluk
 • Kırıklar
 • Sık susuzluk
 • Sık idrara çıkma
 • Böbrek taşı
 • Kas güçsüzlüğü
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştahsızlık

Paratiroid Kanseri Teşhisi

Paratiroid kanseri teşhis etmek çok zordur. Doktorunuz bir fizik muayene yaparak, sağlık durumunuz hakkında bilgiler soracaktır. Boynun elle kontrolü (palpasyon) ile kanserli bir paratiroid tümörü ortaya çıkarabilir.

Kanserli bir paratiroid tümör, çok yüksek miktarda paratiroid hormonu (PTH) üretme eğilimindedir. Bu hormon testleri aşağıdakileri içerebilir:

 • Kan kalsiyum
 • Kan PTH

Ameliyattan önce, paratiroid bezlerine özel bir radyoaktif tarama yapılır. Taramaya sestamibi taraması denir. Ayrıca boyun ultrasonu da olabilir. Bu testler hangi paratiroid bezinin anormal olduğunu teyit etmek için yapılır.

Paratiroid Kanseri Tedavisi

Paratiroid kanseri olan tüm hastalar için tedavi seçenekleri vardır. İki tür tedavi uygulanır: ameliyat (paratiroid kanseri ve etkilenen yakın dokuların cerrahi olarak çıkarılması) ve radyoterapi (kanser hücrelerini öldürmek için yüksek doz x-ışınları kullanımı). Kemoterapi (kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanan) birkaç klinik çalışmada incelenmektedir. Ancak bu noktaya kadar etkili olarak tanımlanmış iyi bir kemoterapi ilaçları bulunmamaktadır.

Paratiroid kanseri ameliyatı en yaygın seçenektir ve bugüne kadarki en iyi sonuç alınan tedavidir. Paratiroid kanseri tedavisi, tümörün büyüklüğüne, bulunduğu bölgeye ve diğer dokulara yayılıp yayılmadığına bağlıdır. Paratiroid bezi ve kanserle aynı taraftaki tiroidin yarısı (tiroid lobektomisi) genellikle çıkarılır.

Bazen bir paratiroid tümörün kanserli olup olmadığını belirlemek zordur. Doktorunuz, teşhis konmamış olsa bile ameliyat önerebilir. Daha küçük kesikler kullanılan minimal invaziv cerrahi, paratiroid hastalığı için daha yaygın hale gelmektedir.

Ameliyattan önceki tanı testleri etkilenen bezleri bulabilirse, boynun bir tarafında ameliyat yapılabilir. Ameliyattan önce problemli bezi bulmak mümkün değilse, cerrah boynunuzun her iki yakasına bakacaktır.

Kemoterapi ve radyoterapi, kanserin geri gelmesini önlemede iyi çalışmaz. Radyasyon bazen kanserin kemiklere yayılmasını azaltabilir. Kanser tekrarladığı için tekrarlanan ameliyatlar hayatta kalma oranını artırabilir ve hiperkalseminin şiddetli etkilerini azaltabilir.

Ayrıca Bakınız: Kanser ve Hiperkalsemi

Olası Komplikasyonlar

Kanser vücudun diğer yerlerine çoğunlukla akciğerler ve kemiklere yayılabilir (metastaz yapabilir). Paratiroid kanserinin en ciddi komplikasyonu hiperkalsemidir. Paratiroid kanserlerinden gelen ölümlerin çoğu, kontrol altına alınması zor, şiddetli hiperkalseminin sonucu olarak ortaya çıkar ve kanserin kendisi değildir. Kanser yaygın olarak tekrar edebilmektedir. Ek ameliyatlar gerekebilir. Ameliyattan kaynaklanan komplikasyonlar şunları içerir:

 • Ses tellerini kontrol eden sinir hasarının sonucu olarak ses kısıklığı veya ses değişiklikleri
 • Ameliyat bölgesinde enfeksiyon
 • Kanda düşük seviyede kalsiyum (hipokalsemi), potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum
 • Skarlaşma (yara)

Önerilen Makaleler: