Melanom Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Melanom, sağlıklı melanositlerin kontrolsüz olarak değişip büyüdüğünde başlar, kanserli bir tümör oluşturur. Dermisin hemen üzerinde bulunan epidermisin en derin tabakası melanosit olarak adlandırılan hücreleri içerir. Melanositler cildin pigmentini veya rengini üretir. Kanserli bir tümör habis olup, büyüyebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir demektir. Bazen, melanom kişinin zaten cildinde olan normal bir benden gelişir.

Melanom; baş ve boyun, tırnak altındaki deri, cinsel organlar ve ellerin ayaklarının veya avuç içi tabanları gibi vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir. Melanom, bir ben gibi renkli olabilir. Amelanotik melanom olarak adlandırılanlar renksiz ya da hafif kırmızımsı renkte olabilir.

Deri, vücuttaki en büyük organdır. Enfeksiyona ve yaralanmaya karşı korur ve vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur. Cilt ayrıca su ve yağ depolar ve D vitamini üretir.

Deri üç ana katmandan oluşur:

 1. Epidermis: Cildin dış tabakası
 2. Dermis: Cildin iç tabakası
 3. Hipodermis: Derin yağ tabakası

Melanom erken teşhis edilirse, genellikle ameliyatla tedavi edilebilir. Bununla birlikte, melanom cilt kanserinin en ciddi şeklidir. İnvaziv melanom olarak derinin derinliklerine kadar büyür. Ayrıca lenf nodları ve kan damarlarını istila edebilir ve vücudun uzak kısımlarına yayılabilir.

Bu bölüm deride ilk gelişen melanom olan kutanöz melanoma odaklanmaktadır. Melanom ayrıca ağız, gastrointestinal sistem, bir kadının vajinası ve vücudun diğer yerlerinde bulunan mukus zarlarında gelişebilir. Melanom göz içinde de gelişebilir.

Melanom Belirtileri ve Bulguları

ABCDE Kuralı:

Bir benin boyutu, şekli, rengi veya hissindeki değişiklikler genellikle melanomun ilk uyarı işaretidir. Bu değişiklikler mevcut bir bende ortaya çıkabilir veya melanom yeni veya anormal görünümlü bir ben olarak görülebilir. “ABCDE” kuralı, melanomun uyarı işaretlerini hatırlamakta yardımcı olur:

 1. Asimetri: Benin yarısının şekli diğeriyle uyuşmuyordur.
 2. Sınır: Kenarları pürüzlü, çentikli, düz değil veya bulanıktır.
 3. Renk: Siyah, kahverengi ve bronz tonlar olabilir. Beyaz, gri, kırmızı veya mavi alanlar da görülebilir.
 4. Çap: Çapı genellikle 6 mm’den (bir kalem silgisi boyutu) daha büyüktür veya boyutu büyümüştür. Melanom ilk tespit edildiğinde daha küçük olabilir.
 5. Gelişmesi: Ben boyutu, şekli, rengi veya görünümü değişir veya daha önce normal olan bir ciltte büyür. Ayrıca, mevcut bir bende melanom geliştiğinde, benin dokusu değişebilir ve sert veya yıpranabilir hale gelebilir. Cilt farklı hissedebilir ve kaşıntı, sızıntı veya kanama olmasına rağmen, melanom genellikle ağrıya neden olmaz.

Ne zaman doktora gitmeli?

Birçok melanom koyu kahverengi veya siyah renktedir ve genellikle değişen, farklı, olağandışı veya “çirkin görünümlü” olarak tanımlanır. Ancak, hızla büyüyen veya değişen herhangi bir cilt anormalliği renkli olsun veya olmasın gitmez, rengi değişsin ya da değişmesin doktor tarafından incelenmelidir. Kanama, daha ileri melanomun bir işareti olabilir. Buna ek olarak, yeni ve alışılmadık bir benin ortaya çıkışı ile melanom olma olasılığı daha yüksektir.

Yeni veya var olan bir ben hakkında endişeleriniz varsa, lütfen doktorunuzla konuşunuz.

Melanom Tanısı ve Tanı Kriterleri

Melanom için, lezyon olarak adlandırılan şüpheli deri alanının biyopsisi, doktorun kanser olup olmadığını bilmesinin tek kesin yoludur. Biyopside doktor, bir laboratuarda test edilecek küçük bir doku örneği alır. Doktor, teşhis koymaya ve melanomun genel evresini belirlemeye yardımcı olacak diğer tanı testleri önerebilir.

Aşağıdaki liste, melanom teşhisi için seçenekleri açıklar. Ancak listelenen testlerin hepsi her kişi için kullanılamaz. Doktorunuz, aşağıda açıklanan, her bir kişi için tanı testleri seçerken çeşitli faktörleri dikkate alacaktır.

Bir cilt lezyonunun biyopsi ve patolojik incelemesi

Diğer testler kanserin var olduğunu düşündürür, ancak sadece biyopsi kesin tanı koyabilir. Biyopsi yapılmadan önce, bir sağlık uzmanı bölgeyi genellikle lokal anestezi ile uyuşturacaktır. Sonra şüpheli cilt büyümesini ortadan kaldıracak ve potansiyel kanserin kalınlığı ve marjı (lezyonun çevresindeki sağlıklı doku) dikkatlice incelenecek şekilde tüm lezyonun korunmasını sağlayacaktır.

Bir patolog daha sonra lezyonun melanom olup olmadığını anlamak için biyopsi sırasında çıkarılan numuneleri analiz eder. Patolog, laboratuar testlerini yorumlama ve hastalığı teşhis etmek için hücreleri, dokuları ve organları değerlendirmede uzmanlaşmış bir doktordur.

 • Melanom türü / alt tipi
 • Melanom kalınlığı
 • Mitotik hız olarak adlandırılan hücrelerin bölünme hızının ne kadar hızlı olduğu
 • Ülserasyon varlığı veya yokluğ
 • Tümör sızdıran lenfositler olarak adlandırılan bağışıklık hücrelerinin varlığı
 • Melanom hücrelerinin biyopsi örneğinin kenarlarında görüp görmediğini açıklayan marjin durumu
 • Ek bilgi aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Deride Melanom Tipleri

En sık rastlanan deri türü veya kutanöz melanom şunlardır:

 1. Yüzeysel yayılım gösteren melanom (SSM): Bu, melanomların %70’ini oluşturan en yaygın türüdür. Genellikle mevcut bir benden gelişir.
 2. Lentigo maligna melanom: Bu tip yaşlı insanlarda görülür. Çoğunlukla güneşe kronolojik olarak maruz kalan ciltteki yüz, kulaklar ve kollardan başlar.
 3. Nodüler melanom: Bu tip, melanomların yaklaşık %15’ini oluşturur. Cilt üzerinde sık sık bir şişlik olarak görülür. Genellikle siyahtır, ancak pembe veya kırmızı olabilir.
 4. Akral lentiginöz melanom: Bu melanom türü ellerin avuç içlerinde, ayak tabanlarında veya tırnak yatağının altında gelişir. Kimi zaman koyu ciltli insanlarda görülür. Akral lentijinöz melanom güneş maruziyeti ile ilgili değildir.

Melanom Alt Tipleri

Melanom hücreleri genellikle mikroskop altında nasıl göründüklerine dayanan histolojik tiplerle sınıflandırılır. Son yıllardaki bilgiler melanomun moleküler (genetik) alt tiplere ayrılabileceğini göstermiştir. Bu moleküler alt tipler, melanom hücrelerinin farklı genetik değişikliklerine dayanır. Bu genetik değişiklikler şunları içerir:

 • BRAF mutasyonları: Melanomdaki en yaygın genetik değişim, kutanöz melanomların yaklaşık %50’sinde mutasyona uğramış olan BRAF geninde bulunur.
 • NRAS mutasyonları: NRAS melanom hastalarının yaklaşık %20’sinde tümörlerde mutasyon geçirir.
 • KIT mutasyonları: Bu mutasyonlar mukoza zarlarından, melanomlardan el veya ayaklarda gelişen melanomlarda veya lentigo maligna melanom gibi kronik olarak güneşe zarar verilen ciltte ortaya çıkan melanomlarda daha sık görülür. KIT mutasyonları bir hastanın tedavi seçeneklerini etkileyebilir.

Bazı melanomların BRAF, NRAS veya KIT genlerinde mutasyonları yoktur. Bu tümörlerin büyümelerine neden olan diğer genetik değişiklikler vardır. Araştırmacılar şu anda klinik araştırmalarda bu tümörlerde bulunan diğer mutasyonları hedeflemeye çalışıyorlar.

Melanomun genetik değişikliklere dayalı olarak farklı alt tiplere sınıflandırılması, tedavi seçenekleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Spesifik mutasyona uğramış genlerin hedeflenmesi, hedefe yönelik tedavi olarak adlandırılan invaziv melanom tedavisinde önemli yeni bir yöntemdir.

Melanom Tümör Kalınlığı

Primer melanom tümörünün kalınlığı doktorların kanser yayılma riskini öngörmesine yardımcı olan en güvenilir özelliktir. Bunu yapmak için, patolog cildin tepesinden alttaki deriye kadar ölçer.

 1. İnce: 1 mm’den daha az kalın bir melanom tümörü “ince” olarak nitelendirilir. İnce bir melanomun bölgesel lenf nodlarına veya vücudun uzak bölgelerine yayılma riski düşüktür.
 2. Orta düzey: Orta kalınlıkta bir melanom, 1 mm ile 4 mm arasındadır.
 3. Kalın: Kalın bir melanom, 4 mm’den daha kalın, tekrarlama şansı yüksektir. Bunun nedeni, kanserin bazen teşhis sırasında vücudun diğer bölgelerine yayılmış olmasıdır. Nüksetme tedaviden sonra kanser yeniden geldiğinde gerçekleşir.

Ülserasyon

Primer melanomun ülserasyon varlığı veya yokluğu patoloji raporunda tanımlanmıştır. Ülserasyon, cildin yüzeyindeki kaybı ifade eder. Melanom ülserleştiyse, araştırmalar yayılma ve tekrarlama riskini önemli ölçüde artırdığını gösterdi.

Mitotik Oran

Melanomun bir diğer patolojik özelliği, tümör hücrelerinin bölünme hızının bir tahmini olan mitotik hızdır. Milimetre kare başına düşen mitoz sayısı (mm2) olarak ölçülür. Ülserasyonun kalınlığı ve varlığı ile birleşince, mitotik hız, evre, tedavi seçenekleri ve prognozu belirlemeye yardımcı olmak için kullanılır.

Melanom Tanısı Sonrası Ek Değerlendirme

İlk melanom teşhisi konduktan sonra bir uzmana yönlendirileceksiniz. Doktor herhangi bir semptom veya işareti öğrenerek eksiksiz bir tıbbi hikaye edinir ve toplam cilt muayenesi de dahil olmak üzere tam bir fizik muayene yapacaktır. Buna ayrıca bir sentinel lenf nodu biyopsisi de eklenebilir. Bu incelemelerin odağı melanomun orijinal alanın ötesine geçtiğini gösteren risk faktörlerini ve belirtileri tanımlamaktır.

İlk değerlendirmenin kapsamı primer (orijinal) melanomun nüks etme riskine dayanmaktadır. Melanom 1 mm’den daha ince olan insanlarda çoğu düşük riskli melanom için genelde metastaz veya yayılma araması yapmak gerekmez. Daha yüksek riskli melanomu olan insanlar için, lenf nodu değerlendirmesi ve aşağıda açıklanan diğer testler gibi daha kapsamlı tanı testleri düşünülebilir. Bu nedenle, yeni teşhis edilen melanom hastası için ilk değerlendirmenin kapsamı, melanom evresi ve doktor ekibi ile tartışmalara dayanmaktadır.

Primer melanom tümörünün patoloji raporu da dahil olmak üzere değerlendirme sonuçlarına bağlı olarak, yüksek riskli veya daha ileri evre melanom için daha ileri testler aşağıdakileri içerebilir:

 • Ultrason: Lenf nodları adı verilen lenf düğümleri kümeleri ve yumuşak doku da dahil olmak üzere iç organların resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır.
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Melanom yayılırsa, tümörün boyutunu ölçmek için BT taraması da kullanılabilir. Bazen, görüntüyü daha iyi ayrıntılandırmak için taramadan önce kontrast maddesi adı verilen özel bir boya verilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MR): MR tümörün boyutunu ölçmek için de kullanılabilir. Daha net bir resim oluşturmak için taramadan önce kontrast maddesi adı verilen özel bir boya verilir. Bu boya bir hastanın damarına enjekte edilir.
 • Pozitron emisyon tomografisi (PET) veya PET-BT taraması: Bir PET taraması genellikle PET taraması olarak adlandırılan bir BT taramasıyla birleştirilir. PET taraması, vücut içinde organların ve dokuların resimlerini oluşturmak için bir yoldur.

Teşhis testleri yapıldıktan sonra, doktorunuz sizinle birlikte tüm sonuçları gözden geçirecektir. Teşhis kanser ise, bu sonuçlar aynı zamanda doktorun kanseri tarif etmesine yardımcı olur; buna evreleme denir.

Melanom Tedavi Seçenekleri

Tedavi önerileri, primer melanom kalınlığı, kanser yayılışı, melanom evresi, melanom hücrelerinde spesifik genetik değişikliklerin varlığı, melanom büyümesi oranı ve hastanın diğer sağlık sorunları gibi birçok faktöre bağlıdır. Tedavi kararında kullanılan diğer faktörler olası yan etkileri, hastanın tercihlerini ve genel sağlığını içerir. Bu nedenle, aşağıdakilerin bir özeti olması amaçlanmaktadır ve spesifik hastalar için tedavi önerileri olarak kullanılmamaktadır.

Melanoma için en yaygın tedavi seçeneklerinin açıklamaları melanom evresine göre aşağıda listelenmiştir. Bakım planınız, kanser bakımının önemli bir parçası olan semptomlar ve yan etkiler için tedaviyi de içerebilir. Tüm tedavi seçenekleriniz hakkında bilgi edinmek için zaman ayırın ve belirsiz olan konular hakkında doktorunuza soru sormayı unutmayın.

1) Melanom Ameliyatı

Cerrahi operasyon sırasında tümörün ve çevreleyen sağlıklı dokuların çıkarılmasıdır. Bu prosedür genellikle bir cerrahi onkolog tarafından yapılır.

Cerrahi, lokal melanomlu ve bölgesel melanomlu hastaların çoğunun temel tedavisidir. Metastatik melanom olan bazı insanlar için ameliyat da bir seçenek olabilir. Ameliyat bir seçenek değilse, melanom “anrezektabl” olarak adlandırılabilir. Belirli bir tedavi planını önerirken, doktorlar hastalığın evresini ve nüksetme riskini göz önüne alacaklardır.

Lokal ve bölgesel melanom tedavisinde kullanılan ameliyat seçenekleri şunlardır:

Geniş eksizyon: Melanom için primer tedavi derideki primer melanomun eksizyonudur veya cerrahi olarak çıkarılır. Ameliyatın kapsamı melanom kalınlığına bağlıdır. Çoğu melanom 1.0 mm’den daha kalın olduğunda bulunur ve ayakta ameliyat genellikle tek tedavidir. Doktor, kanser hücrelerinin kalmaması için, tümörü, deri altında bulunan dokuları ve marjin denilen çevreleyen sağlıklı dokuları çıkarır.

Melanom in situ (evre 0) evrelenirse, doktor kanser çevresinde en az 5 mm (veya 0,5 cm) bir derinin kenarını kaldırabilir. Genel olarak, marjın genişliği, melanom kalınlığı ile birlikte artar ve 1.01 mm’ye kadar melanom için 1 cm’lik bir marj ile 2.01 mm’den yüksek melanom için 2 cm’lik bir marj arasında değişir.

Ameliyatın alanına ve kapsamına bağlı olarak, deride flep veya deri grefti gerekli olabilir. Ameliyat sırasında çıkarılan bölgeyi kapatmak için yakın doku hareket ettirildiğinde cilt kanadı oluşturulur. Bir deri grefti yarayı kapatmak ve yara izini azaltmak için vücudun başka bir yerinden cilt kullanılır.

Lenfatik haritalama ve sentinel lenf nodu biyopsisi: Bu cerrahi prosedür cerrahın melanomun lenf nodlarına yayılıp yayılmadığını anlamasına yardımcı olur. Bu prosedürler sırasında, cerrah melanom hücrelerini kontrol etmek için sentinel lenf nodları olarak adlandırılan, tümör yakınındaki bir veya daha fazla lenf düğümünü çıkarır. Melanom kanseri hücreleri sentinel lenf düğümlerinde bulunmazsa, başka lenf nodu ameliyatı gerekmez. Sentinel lenf düğümleri melanom içeriyorsa, buna pozitif sentinel lenf nodu biyopsisi sonucu denebilir. Bu, hastalığın yayılmaya başladığı ve lenf nodu diseksiyonunun tipik olarak önerildiği anlamına gelir.

Bu prosedürler genellikle 1,0 mm’den daha kalın veya ülserasyon bir melanomu olan insanlar için önerilir. Bununla birlikte, sentinel bir lenf nodu biyopsisi, 1.0 mm’den daha kalın olan diğer bazı melanomlar için bir cerrahi onkolog tarafından da önerilebilir.

1,0 mm’den daha ince olmayan ülserleşmemiş melanomlar için, kanserin lenf nodlarına yayılma olasılığı o kadar düşüktür ki, çoğu durumda, sentinel lenf nodu haritalaması gerekli değildir. Bununla birlikte, melanomun ülserasyonu veya daha yüksek mitotik hız gibi daha agresif olduğuna dair başka işaretler varsa, bazen doktor bu prosedürü önerir. Melanom 1.0 mm’den inceyse, doktorunuz bu yaklaşımın primer melanomun diğer özelliklerine ve diğer faktörlere dayalı olarak tavsiye edilip edilmediğini tartışacaktır.

Sentinel lenf nodu haritalaması geniş eksizyonla aynı prosedür sırasında yapılmalıdır. Çünkü böyle bir ameliyat lenfatik drenaj modelini değiştirebilir. Bu, bazı durumlarda prosedürün güvenilirliğini etkileyebilir.

Lenf nodu diseksiyonu: Eğer sentinel lenf düğümlerinde melanom bulunursa, doktorlar genellikle ameliyat ile o bölgedeki kalan lenf nodlarını çıkarmayı önerir. Çıkartılan lenf nodlarının sayısı vücudun alanına bağlıdır. Bununla birlikte, araştırmalar, pozitif sentinel lenf nodu biyopsisi sonrası komple bir lenf nodu diseksiyonuna sahip kişilerin, kanser bulguları için yakından izlenenlerle aynı süre yaşadığını göstermiştir. Sonuç olarak, bazı insanlarda tam bir lenf nodu diseksiyonu yapılmamasına karar verilir. Bir kol veya bacağın etrafında lenf nodu diseksiyonu geçirmiş olan kişilerin bacakta sıvı birikimi riski yüksektir, yan etki lenfödem olarak adlandırılır.

Bazen fiziksel bir muayene sırasında, taramadan sonra veya ultrason sırasında lenf nodu genişlemiş olarak bulunur. Böyle bir durumda, doktorlar genellikle lenf nodu diseksiyonu yapılmasını önerir. Doktorlar genellikle bu durumlarda tüm lenf nodlarını çıkarmanın önemli olduğunu kabul ederler.

Ameliyatın spesifik türüne bağlı olarak ortaya çıkabilecek yan etkiler hakkında sağlık ekibinizle konuşunuz.

2) Radyoterapi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili x-ışınlarının veya diğer parçacıkların kullanılmasıdır. En yaygın radyasyon tedavisi türü, vücudun dışındaki bir makineden verilen radyasyon olan eksternal beam radyoterapisi olarak adlandırılır.

Radyoterapinin genel yan etkileri arasında cilt tahrişi ve yorgunluk bulunur. Bunlar, adjuvan radyoterapi bittikten sonra genellikle birkaç hafta daha iyi olur. Adjuvan tedavi, ilk tedaviden sonraki tedavidir. Radyasyona bağlı cilt reaksiyonlarını önlemek ve tedavi etmek amacıyla topikal kortikosteroid kremler ve antibiyotikler kullanılabilir.

Radyoterapi uygulanan vücudun alanına bağlı olarak, diğer yan etkiler ortaya çıkabilir. Örneğin, baş ve / veya boyun bölgesi için yapılan tedaviden sonra ağzın geçici tahrişi veya yutma zorluğu ortaya çıkabilir. Tedavi koltuk altına veya kasık bölgesine yöneltilmişse, kişide o kolda sıvı birikimi riski yüksek olabilir, bu yan etki lenfödem olarak adlandırılır. Lenfödem, uzun süreli, devam eden bir yan etki olabilir. Yaşadığınız olası yan etkiler ve bunların nasıl yönetilebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için radyasyon onkolojistiyle konuşunuz.

Evre II ve Evre III Melanom İçin Adjuvan Tedavi

Ameliyattan sonra, cerrah veya medikal onkoloji uzmanı, tekrarlama riski yüksek hastalar için adjuvan tedavi önerebilir. Adjuvan tedavi melanomun geri gelme riskini azaltmak için ilk tedaviden sonra verilen tedavidir.

Anrezektabl Evre III ve Evre IV Melanom İçin Sistemik Tedavi Seçenekleri

Melanom, uzak lenf nodları veya karaciğer, akciğer, beyin, kemik veya gastrointestinal sistem gibi vücudun uzaktaki diğer bölümlerine yayılırsa, doktorlar IV evre melanomu derler. En yaygın görülen uzak yerlere yayılan melanom, akciğer, karaciğer ve beyin olmak üzere yayılır. Böyle bir durumda, tedavisinde deneyim sahibi doktorlarla konuşmak iyi bir fikirdir. Doktorlar, en iyi standart tedavi planı hakkında farklı görüşlere sahip olabilirler. Ayrıca, klinik araştırmalar bir seçenek olabilir. Tedaviye başlamadan önce ikinci bir görüş alma hakkında daha fazla bilgi edinin, böylece seçilen tedavi planınızdan rahatça geçebilirsiniz.

Anrezektabl Evre III ve Evre IV Melanom: İmmunoterapi

İmmünoterapi, vücudun kansere karşı savaşa yönelik doğal savunmalarına yardımcı olur. Son yıllarda, IV evre melanomun immünoterapi ile tedavisinde büyük ilerlemeler olmuştur.

Anrezektabl Evre III ve Evre IV Melanom: Hedefe Yönelik Tedavi

Hedefe yönelik tedavi, kanserin büyümesine ve hayatta kalmasına katkıda bulunan kanserin spesifik genlerini, proteinlerini veya doku ortamını hedef alan bir tedavidir. Bu tür tedavi kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellerken, sağlıklı hücrelere hasarı limitler.

Anrezektabl Evre III ve Evre IV Melanom: Kemoterapi

Kemoterapi, genellikle kanser hücrelerinin büyüme ve bölünme yeteneğini durdurarak kanser hücrelerini yok etmek için ilaçların kullanılmasıdır.

Geleneksel kemoterapi türleri halen melanom tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bunlar genellikle ilk basamak tedavisi olarak kullanılmamaktadır. Birinci basamak tedavisi, kanser teşhisi konduktan sonra önerilen ilk tedavi yöntemidir.

Kemoterapinin yan etkileri kişiye ve kullanılan doza bağlıdır. Ancak yorgunluk, enfeksiyon riski, bulantı ve kusma, saç dökülmesi, tırnak değişiklikleri, iştah kaybı, ishal, bazı sinir hasarlarına neden olan sansasyon değişiklikleri ve saç dökülmesini içerebilir. Tedavi bittikten sonra bu yan etkiler genellikle ortadan kalkar.

Melanom: Risk Faktörleri

Aşağıdaki faktörler bir kişide melanom riskini artırabilir:

 • Güneşe maruz kalma: Güneş’ten ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalınması cilt kanseri gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Yüksek rakımlarda veya parlak güneş ışığı alan bölgelerde yıl boyunca yaşayan insanların cilt kanserine yakalanma riski yüksektir. Öğle saatlerinde dışarıda çok fazla zaman geçirenler de daha yüksek bir risk taşıyor.
 • Solaryum: Solaryum gibi kapalı ortam bronzlaşma yöntemleri insanlarda her türlü cilt kanserine yakalanma riskini yükseltir.
 • Benler: Çok sayıda ben veya olağandışı ben olan kalıtsal benleri veya atipik benleri olan insanlarda melanom oluşma riski yüksektir. Displastik nevüsler, düzensiz renk ve şekle sahip büyük benlerdir.
 • Açık ten: Açık tenli, sarışın veya kızıl saçlı, mavi gözlü ve çilli insanlar da melanom riski altındadır. Bu risk, teninin bronzdan ziyade yanması eğilimi olan insanlar için daha da yüksektir.
 • Tıbbi aile öyküsü: Melanom hastalarının yaklaşık %10’unda ailede hastalık vardır. Bir kişinin yakın bir akrabasında (anne-baba, erkek kardeş, kızkardeşi veya çocuğu) melanom teşhisi konursa, melanom gelişme riski ortalama riske göre 2-3 kat fazladır. Bu nedenle, melanomlu bir kişinin yakın akrabalarının rutin olarak cildini incelemesi önerilir.
 • Familyal melanom: Melanoma yol açabilecek CDKN2A, CDK4 ve MITF gibi spesifik genlerdeki değişiklikler denir, ancak bunlar melanom öyküsü olan çok az sayıda aile bu genetik mutasyonlar gerçekte nesilden nesile geçer. Bilim adamları, bir kişide melanom ve diğer kanserlere yakalanma riskini de etkileyebilecek diğer genleri ve çevresel faktörleri araştırıyor.
 • Kalıtsal diğer hastalıklar: Xeroderma pigmentosum, retinoblastom, Li-Fraumeni sendromu, Werner sendromu ve bazı kalıtsal göğüs ve yumurtalık kanseri sendromları gibi spesifik genetik hastalıkları olan insanlarda melanom riski artar.
 • Önceki cilt kanseri: Halihazırda bir melanomu olan insanlarda diğer yeni melanomların gelişme riski yüksektir. Bazal hücre veya skuamöz hücre cilt kanseri olan insanlarda melanom riski de yüksektir. Bu nedenle, daha önce cilt kanseri geçirmiş olan kişilerin, sürekli takip ve kontrolü gerektirir.
 • Yaş: Genellikle orta yaş ve 50 yaşın biraz üzerindeki insanlara melanom teşhisi konur. Melanom, genç yetişkinlerde, diğer birçok kanser türünden daha sık görülür.
 • Zayıflamış veya bastırılmış bağışıklık sistemi: Bağışıklık sistemini zayıflatan veya bağışıklık fonksiyonunu baskılayan belirli ilaçları kullanan insanların melanom da dahil olmak üzere cilt kanserine yakalanma riski yüksektir.

Önerilen Makaleler: