Kemik İliği Aspirasyonu ve Biyopsisi

Kemik iliği; büyük kemiklerin içinde bulunan süngerimsi, yağlı dokudur. Kan hücrelerinin aşağıdaki türlerini üretir:

 1. Vücudun tüm bölgelerine oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri
 2. Vücudun hastalık ve enfeksiyonla mücadelesine yardımcı olan beyaz kan hücreleri
 3. Kan pıhtılaşması ve kanama kontrolüne yardımcı olan trombositler

Bazen doktorların bu hücrelerin gelişimi ve işlevini incelemesi gerekir. Bunu yapmak için kemik iliği örneği toplamak amacıyla kemik iliği aspirasyonu ve/veya kemik iliği biyopsisi yapılmasını önerebilirler. Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi, doktorların aşağıdaki hastalıkları teşhis etmesine yardımcı olur:

 • Kan kanserleri (Lösemi, lenfoma veya multipl miyelom dahil olmak üzere)
 • Nedeni bilinmeyen ateş
 • Kök hücre bozuklukları
 • Nadir genetik hastalıklar

Doktorlar, bu prosedürü aynı zamanda kan kanserini açıklamak, alt türünü belirlemek ve sınıflandırmak ya da kanser evresini tanımlamak için kullanırlar. Bu işlemler ayrıca tedavinin işe yarayıp yaramadığını belirlemek ve kemoterapinin yan etkilerini takip etmek amacıyla kullanılır.

Kemik iliği Aspirasyonu ve Biyopsisi Nedir?

Kemik iliği aspirasyonu: Kemik iliğinin sıvı bölümünden bir örnek alınması işlemidir.

Kemik iliği biyopsisi: Kemik iliğinden katı, küçük bir parçanın kaldırılması işlemidir.

Her iki prosedürde de, doktorlar genellikle kalça tarafından, sırt altında bulunan kalça (pelvis) kemiğinden kemik iliği örneği alırlar. Bu iki prosedür genellikle aynı zamanda yapılır ve kemik iliği muayenesi olarak da adlandırılır. Doktorunuz, bu tanısal işlemlerin biri veya her ikisinin yapılmasının gerekip gerekmediğine karar verir.

Kemik İliği Aspirasyonu ve Biyopsisi Öncesi Hazırlık

Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi için randevu verildikten sonra, bu işlemlere hazırlanmanız için detaylı açıklamalar yapılacaktır. Genellikle testten önce yeme ya da içme ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak, emin olmak için vaktinde sağlık ekibi ile konuşun. Bu tanı işlemlerinden önce kan sulandırıcı gibi bazı ilaçları almanız mümkün olmayabilir. Kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin ve bu ilaçları kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi yapılacak gün alıp alamayacağınızı sorun.

Ayrıca sizden bu prosedürleri kabul ettiğinize dair bir form imzalamanız istenecektir. Forumda prosedürün riskleri de yer almaktadır. Kemik iliği aspirasyonu veya biyopsi hakkında endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşunuz.

Kemik iliği Aspirasyonu ve Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Hastane, klinik veya doktor ofisinde yapılabilir. Bu iki işlem birlikte yapıldığında, genellikle yaklaşık 30 dakika sürer.

Acı bilincini engellemek için lokal anestezik alacaksınız. Bu nedenle, eğer bir anestezik alerjik reaksiyonunuz varsa doktorunuza söyleyiniz. Doktor size ağrı kesiciler ve sakinleştiriciden oluşan anestezi türü verebilir. Böylece uyanık olduğunuz halde, herhangi bir acı hissetmeniz önlenir. Bu bilinçli sedasyon genellikle konuşmanıza ve işlem sırasında yanıt vermenize imkan tanır.

Kalça kemiğinden aspirasyon veya biyopsisi yapılacağı zaman, yüz üstü veya yan şekilde muayene masasına yatmanız istenecektir. Bölgeyi çevreleyen deri bir antiseptik solüsyonla temizlenir. Daha sonra lokal aneztezi küçük bir iğne ile kemik yanındaki dokuya deri yoluyla enjekte edilir. Alan uyuşmuş hale gelmeden önce hafif bir batma hissi hissedeceksiniz.

Her iki işlemin birden yapılması gerekiyorsa, kemik iliği aspirasyonu genellikle ilk olarak yapılır. Uzman kişi prosedürü gerçekleştirmek için uyuşmuş alana içi boş bir iğne ekler ve yavaşça kemik içine iter. Daha sonra, içi boş iğnenin orta kısmını kaldırır, iğneye bir şırınga takar ve kemik iliği sıvı kısmını geri çeker. Birkaç saniye için diş ağrısına benzeyen donuk, derin bir ağrı ve acı hissedebilirsiniz. İğne çıkartıldıktan sonra, ağrı kaybolur.

Kemik iliği biyopsisi için, daha büyük bir iğne aynı bölgeye yerleştirilir ve kemik içine yönlendirilir. Doku örneği kaldırılıncaya kadar işlemi gerçekleştiren uzman doktor iğneyi döndürür. İğne, kemik içine hareket ettikçe, ağrı ve basınç hissedebilirsiniz. Daha sonra iğne geri çıkarılır ve kanamayı önlemek için alana baskı yapılır.

Kemik İliği Aspirasyonu ve Biyopsisi Sonrasında Neler Yapılır?

Eğer klinikte yapılacaksa, işlemden kısa bir süre sonra eve gitmeniz mümkün olacaktır. Ancak, sedasyon aldıysanız, etkisi geçinceye kadar yaklaşık 20 dakika boyunca sağlık ekibi tarafından uzanmanız istenebilir. Sizi eve bırakması için yanınızda bir refakatçi olması tavsiye edilir.

Eve gittikten sonra, işlem yapılan bölgedeki pansumanlı alanı temiz ve kuru tutmalısınız. Doktorunuza ne zaman pansumanı çıkarabileceğinizi ve duş yapabileceğinizi sormayı unutmayın. Büyük olasılıkla pansumanı kaldırınca biraz kan görebilirsiniz. Tamamen iyileşene kadar, bu alanı pansuman ile kapatmanız gerekli olabilir. Özellikle eğildiğiniz zaman, birkaç gün iğnenin takıldığı yerde rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bazı insanlarda bacağın arka kısmında da ağrı olabilir. Hafif morarma normaldir ve işlem sonrası birkaç gün oluşabilir.

İşlemden sonra aşağıdaki sorunlardan herhangi biri varsa, doktorunuza bildiriniz:

 • Ateşiniz 38 derece ve daha yüksekse
 • Kontrol edilemeyen kanama
 • İğnenin eklendiği yerde olağandışı akıntı veya şiddetli ağrı
 • Başka bir belirti veya enfeksiyon belirtileri

Kemik iliği Aspirasyonu ve Biyopsisi Kim Tarafından Yapılır?

Genellikle bir onkolog, hematolog ya da başka bir tıbbi uzman kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi yapar. İşlemden sonra, bir patolog mikroskop altında toplanan kemik iliği hücrelerini inceler ve onkolog veya hematolog için patoloji raporu sonuçlarını özetler.

Yorum Yapın

Kanser Tedavisi - Kanser Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri hakkında akademik kaynak.
2016 DMCA.com Protection Status