Kaposi Sarkomu Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Kaposi sarkomu, yumuşak doku sarkomunun bir türüdür. Yumuşak doku sarkomları dokularda başlayan ve vücudu destekleyen ve bağlayan kanser grubudur. Kaposi sarkomu genellikle cildin yüzeyinin altında veya ağız, burun veya anüs astarında bulunan dokuda gelişir. Anormal doku değişimi alanları, Kaposi sarkom lezyonları olarak bilinirler, genellikle deride kabarcıklı lekeler veya nodüller olarak görülürler. Bu lezyonlar mor, kırmızı veya kahverengi renkte olabilir. Bir mikroskopta görüntülendiğinde, Kaposi sarkom hücreleri kan damarlarına benzerdir.

Kaposi Sarkomu Çeşitleri

Birkaç çeşit Kaposi sarkomu vardır. Bunlar şöyledir:

 1. Klasik Kaposi Sarkomu: Klasik Kaposi sarkomu ilk kez 1800’lü yılların sonlarında tanımlanmıştır ve geleneksel olarak Yahudi ya da Akdeniz kökenli daha yaşlı erkeklerde görülür. Lezyonlar alt vücut, özellikle bacaklarda, ayak bileklerinde veya ayak tabanlarında görülür. Klasik Kaposi sarkomu erkeklerde, kadınlardan daha yaygındır ve lezyonlar 10-15 yıl arasında yavaş gelişebilir.
 2. Epidemik Kaposi Sarkomu: HIV veya AIDS’li insanlarda Kaposi sarkomuna sıklıkla epidemik Kaposi sarkoması denir. Edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromu (AİDS), insan bağışıklık eksikliği virüsü (HIV) enfeksiyonunun sebep olduğu bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Kaposi sarkomunun en yaygın türüdür. Bugün, Kaposi sarkomu en sık HIV / AIDS’li eşcinsel erkeklerde bulunur. Epidemik kaposi sarkomu, lezyonların vücudun birçok bölgesinde oluşmasına neden olur. Bu karaciğer, dalak, akciğer, sindirim yolu gibi lenf nodları ve organları etkileyebilir.
 3. Endemik Kaposi Sarkomu: Endemik veya Afrikalı Kaposi sarkomu genellikle ekvatoral Afrika’da yaşayan insanlarda gelişir. Çoğu zaman, endemik Kaposi sarkomu klasik Kaposi sarkomuyla aynıdır, ancak insanlarda genellikle hastalığı daha genç yaşta gelişir. Hala ergenliğe ulaşmamış çocuklarda endemik kaposi sarkomunun özellikle agresif bir biçimi gelişebilir. Genellikle lenf nodları ve diğer organları içerir. Endemik Kaposi sarkomu genellikle herhangi bir semptom olmaksızın cilt lezyonlarına neden olur ve bu lezyonlar vücudun diğer bölgelerine yayılmaz.
 4. Kazanılmış Kaposi Sarkomu: Edinilmiş, immünosupressif tedavi ile ilgili veya nakildeki ilgili Kaposi sarkomu, bir organ nakli yapılmış ve vücudunun nakledilen organı reddetmesini önlemek için bağışıklık sistemini bastırmak için ilaç kullanan insanlarda gelişir. Bu tedavi bağışıklık sisteminin işlevini düşürdüğünden, ikincil hastalıklar veya enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Kaposi sarkomu, bir organ nakli yapılan kişilerde genel popülasyondakinden 150 ila 200 kat daha fazla muhtemeldir. Kazanılan Kaposi sarkomu çoğu zaman cildi etkiler. Ancak hastalık mukoza zarlarına veya diğer organlara yayılabilir.

Kaposi Sarkomu Belirtileri ve Bulguları

Kaposi sarkomu olan insanlar, özellikle de HIV veya AIDS hastası olduklarında, aşağıdaki semptomları veya işaretleri görebilirler. Bazen, Kaposi sarkomalı kişiler bu değişikliklerin hiçbirine sahip olmazlar. Veya, bir belirtinin nedeni, kanser olmayan farklı bir sağlık sorunu olabilir.

 • Mor, pembe, kahverengi veya kırmızı kabartılar hafifçe yükselmiş veya derinin herhangi bir yerinde veya ağız ve / veya boğazda kitle ve lekelere neden olabilir.
 • Lenfödem, lenfatik sistemin tıkanmasından kaynaklanan şişme
 • Açıklanamayan öksürük veya göğüs ağrısı
 • Açıklanamayan mide veya bağırsak ağrısı
 • Gastrointestinal sistemde gelişen Kaposi sarkom lezyonlarının neden olabileceği ishal veya sindirim sisteminin tıkanması

Yaşadığınız herhangi bir değişiklikten endişe ediyorsanız, lütfen doktorunuzla konuşunuz.

Kaposi Sarkomu Teşhisi

Doktorunuz bir tanı testi seçerken bu faktörleri dikkate alabilir:

 • Şüphelenilen kanser türü
 • İşaret ve semptomlar
 • Yaşınız ve tıbbi durumunuz
 • Daha önceki tıbbi testlerin sonuçları

Kaposi sarkomunu teşhis etmek için fizik muayeneye ek olarak aşağıdaki test kullanılabilir:

 • Biyopsi: Biyopsi, mikroskopta incelenmek üzere az miktarda dokunun çıkarılmasıdır. Diğer testler kanserin var olduğunu önermekle birlikte, yalnızca biyopsi kesin bir tanı koyabilir. Bir patolog daha sonra numuneyi analiz eder.

Kaposi sarkomunun iç organlara yayılıp yayılmadığını belirlemek için aşağıdaki muayenelerden herhangi biri yapılabilir:

 • Röntgen: Bir röntgen ışını, az miktarda radyasyonla vücudun içindeki yapıların bir resmini yaratmanın bir yoludur.
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Vücudun iç kısmının 3 boyutlu bir resmini oluşturur. Tümörün boyutunu ölçmek için BT taraması kullanılabilir. Bazen, kontrast madeni denilen özel bir boya, görüntü üzerinde daha iyi ayrıntı sağlamak için taramadan önce verilir.
 • Endoskopi: Endoskop adı verilen ince, aydınlatılmış, esnek bir tüp ile doktorun vücudun içini görmesini sağlar. Tüp ağız yoluyla, yemek borusunun altına, karın ve mide içine yerleştirildiğinde kişi sakinleştirilebilir (sedasyon alır). Sedasyon, daha rahat, sakin veya uykulu olmak için ilaç verilmesidir.
 • Bronkoskopi: Doktor, bir endoskopi’ye benzer şekilde nefes borusundan akciğerlerin solunum yollarına giren ince, esnek bir tüp geçirir. Bu işlem bir cerrah veya bir akciğer uzmanı tarafından yapılabilir. Tüp, doktorun ciğerlerin içini görmesini sağlar. Tüp içindeki küçük araçlar, sıvı ve doku örnekleri toplayabilir ve bunları bir patolog tarafından muayene için çıkarabilir. Bronkoskopi sırasında hastalara hafif anestezi verilir. Anestezi, ağrının farkındalığını engelleyen ilaçtır.

Teşhis testleri yapıldıktan sonra, doktorunuz sizinle birlikte tüm sonuçları gözden geçirecektir. Tanı Kaposi sarkomuysa, bu sonuçlar doktorun kanseri tarif etmesine yardımcı olur. Buna evrelendirme denir.

Kaposi Sarkomu Tedavi Seçenekleri

Kaposi sarkomu için en yaygın tedavi seçeneklerinin açıklamaları aşağıda listelenmiştir. Tedavi seçenekleri ve önerileri, kanser türü ve evresi, olası yan etkiler ve hastanın tercihleri ve genel sağlık durumu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bakım planınız, kanser bakımının önemli bir parçası olan semptomlar ve yan etkiler için tedaviyi de içerebilir.

1) Antiretroviral Tedavi

Epidemik Kaposi sarkomalı hastalar için, HIV veya AIDS için antiretroviral tedavi (ART) genellikle tümörün tedavisinde ve hastanın semptomlarının azaltılmasında diğer tedavi seçeneklerinden önce kullanılır. ART, hastalığın yayılmasına ve hastanın semptomlarına bağlı olarak, tek başına veya kemoterapi ile birlikte verilebilir.

Nadiren ART önceden var olan enfeksiyonları ve Kaposi sarkomunu daha da kötüleştirebilir. Bu reaksiyona bağışıklık kazandırma iltihaplı sendrom (IRIS) adı verilir. ART başladıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde semptomlar daha da kötüleşirse, doktorunuzla konuşunuz.

2) Kaposi Sarkomu Ameliyatı

Cerrahi ameliyat sırasında tümörün ve çevreleyen sağlıklı dokuların çıkarılmasıdır. Ameliyat bir cerrahi onkolog tarafından yapılabilir. Lezyonlar tek bir bölgede veya birkaç özel alana yerleşmişse ameliyat en faydalıdır. Kaposi sarkomunda kullanılan 2 tip cerrahi prosedür şunlardır:

 • Küretaj ve elektrodesikasyon: Bu prosedür sırasında, kanser temizlenir. Alan daha sonra kanamayı kontrol etmek ve geride kalan kanser hücrelerini yok etmek için elektrodeyifikasyon ile tedavi edilebilir. Birçok hasta bu prosedürden düz, soluk bir yara izine sahiptir.
 • Kriyocerrahi: Kriyoterapi veya kriyoablasyon olarak da adlandırılan kriyoterapi, hücreleri dondurmak ve yok etmeyi amaçlar. Cilt daha sonra kabarcık olacak ve düşecektir. Bu işlem bazen soluk bir iz bırakacaktır. 1’den fazla donma gerekli olabilir.

Ameliyattan önce, olası yan etkileri hakkında sağlık ekibinizle konuşunuz.

3) Fotodinamik Tedavi

Fotodinamik tedavi sırasında, ışığa duyarlı bir madde lezyona enjekte edilir. Bu madde kanserli hücrelerde sağlıklı hücrelerden daha uzun süre kalır. Daha sonra ışığa duyarlı maddeyi emmiş kanserli hücreleri yok etmek için lezyona bir lazer yönlendirilir.

4) Radyoterapi

Radyoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili x ışınları veya diğer parçacıkları kullanır. Belirtileri ve yan etkileri tedavi ederek yaşam kalitesini iyileştirmek için hafifletici bir tedavi olarak da verilebilir.

Tedavi ciltte döküntü, kuruluk veya kızarıklığa neden olabilir veya cildin rengini değiştirebilir. Radyoterapiden kaynaklanan diğer yan etkiler yorgunluk, mide bulantısı ve gevşek bağırsak hareketleri olabilir. Tedavi bittikten hemen sonra çoğu yan etki ortadan kalkar.

5) Kemoterapi

Kemoterapi, genellikle kanser hücrelerinin büyüme ve bölünme yeteneğini sona erdirerek kanser hücrelerini yok etmek için ilaçların kullanılmasıdır.

Kemoterapinin yan etkileri, spesifik ilaca ve kullanılan doza bağlı olarak bulantı ve kusma, saç dökülmesi, iştah kaybı, ishal, yorgunluk, düşük kan sayımı, küçük kesikler veya yaralar sonrası kanama veya morarma, uyuşma ve karıncalanma olabilir. Tedavi bittikten sonra bu yan etkiler genellikle kaybolur.

6) İmmünoterapi

Biyolojik terapi olarak da adlandırılan immünoterapi, vücudun kanserle mücadelede doğal savunmasını artırmak üzere tasarlanmıştır. Bağışık sistem işlevini iyileştirmek, hedeflemek veya eski haline getirmek için vücut tarafından ya da bir laboratuarda yapılan malzemeleri kullanır. Bazen, Kaposi sarkomu, kanserli hücrelerin yüzeyindeki proteinleri değiştirerek ve büyümelerini yavaşlatarak işe yarayan alfa-interferona (Roferon-A, Intron A, Alferon) iyi yanıt verir. İmmünoterapinin en yaygın yan etkileri, azalmış beyaz hücre sayısı ve gribe benzer belirtilerdir.

Kaposi Sarkomu: Risk Faktörleri

Aşağıdaki faktörler bir bireyde Kaposi sarkomu gelişme riskini artırabilir:

 • Cinsiyet: Erkeklerin kadınlara göre Kaposi sarkomuna yakalanma riski daha yüksektir.
 • İnsan herpesvirüsü 8 (HHV-8): Kaposi sarkom herpesvirüsü (KSHV) olarak da adlandırılan bu virüs, Kaposi sarkomasına neden olur. Bununla birlikte, HHV-8 enfeksiyonu olan çoğu insanda Kaposi sarkomu gelişmemektedir. Kanser, en sık HHV-8’li bir kişinin bağışıklık sistemi fonksiyonlarıyla ilgili sorunları olduğunda ortaya çıkar.
 • Bağışıklık yetersizliği: HIV veya AIDS’li insanlar ve organ transplantasyonunu (nakil) takiben bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde Kaposi sarkomu gelişme riski yüksektir.
 • Cinsel aktivite: Eşcinsel erkeklerde cinsel ilişki HIV’in yanı sıra HHV-8 ile de enfeksiyon riskini yükseltir.

Kaposi sarkomunu tamamen engelleyecek hiçbir kanıtlanmış yol bulunmamakla birlikte, HIV veya AIDS enfeksiyonu için bilinen risk faktörlerinden kaçınarak, özellikle de korunmasız seks yapmak gibi riskli cinsel uygulamalardan kaçınarak riskinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Önerilen Makaleler: