Kanser Tedavisi Sonrası Hamilelik

Kanser hastalığı tanısı konulduktan sonra kanser tedavisi gören ve bu hastalıktan kurtulan kadınların, sağlıklarına kavuştuktan sonra hamile kalıp kalamayacakları konusunda endişeleri olmaktadır. Sizler de “Kanser tedavisi sonrası gebelik mümkün mü?” diye merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Başarılı bir kanser tedavisi ile beraber kanseri yendikten sonra normal yaşamınızı sürmek ve bir bebek sahibi olmak isteyebilirsiniz. Özellikle meme kanserinden kurtulan genç kadınların merak ettiği soruların başında, “Meme kanseri tedavisi sonrası hamile kalabilir miyim?”  ya da “Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilir miyim?” olmaktadır. Tüm bu soruları yazımızın devamında yanıtlamaya çalışacağız.

Kanser Tedavisi Sonrası Gebelik:

Başarılı bir kanser tedavisi sonrası hamilelik, anne ve bebek için güvenli olarak kabul edilir. Hamilelik, kanserin nüksetme riskini yükseltmez. Ancak, doktorunuza gebe kalmak istediğinizi söyledikten sonra bir süre daha beklemeniz gerektiğini tavsiye edebilir. Genellikle, kanser tedavisi bittikten bir ila iki yıl sonra gebe kalmanız önerilir. Kanser tedavisi sonrası hamile kalmak için toplam bekleme süreniz ise; kanserin türü ve evresine bağlı olacaktır. Ayrıca, yaşınız da hamilelik kararı için belirleyici faktörlerden biri olacaktır.

Kanser tedavisi sırasında vücudunuz terapiler, ilaçlar, ameliyat gibi çeşitli tedavi yöntemlerinden geçebilir. Kanser tedavilerinin bazıları hamilelik üzerinde potansiyel zararlı etkiler ortaya koyabilir. Bu kanser tedavileri düşük yapma ve bunun yanı sıra doğum komplikasyonlarının oluşma riskini arttırabilir. Aşağıda, gebeliği riskli hale getiren bu tür kanser tedavilerinden birkaçı yer almaktadır:

 • Rahim etrafında radyoterapi; düşük yapma, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum risklerini artırır.
 • Serviksin (rahim ağzı) herhangi bir bölümünün cerrahi olarak çıkarılması, düşük veya erken doğum için daha fazla risk oluşturmaktadır.
 • Eğer radyoterapi alt omurga, pelvis, bütün karın veya tüm vücuda verilirse; hamileliği tehlikeye sokar ve düşük, erken doğum ve diğer doğum riskleri artar.
 • Antrasiklin kemoterapi, birçok kimyasal ilacın kullanıldığı ve kritik kalp problemlerine neden olabilen bir kanser tedavi yöntemidir. Bu tedavi sonrasında hamilelik ve doğumda zorluklarla karşılaşılabilir.

Meme Kanseri Tedavisi Sonrası Hamilelik

Tipik olarak, meme kanserinden kurtulan kadınlar doğurganlık kaybından muzdarip olabilirler. Kemoterapinin olası yan etkileri vücudu erken menopoz durumuna getirir. 40 yaş civarı olan ve kemoterapi gören kadınlarda, erken menopoz başlangıcı riski yüksektir. Böyle bir durum kanser tedavisi sonrası hamile kalma ve bebek sahibi olma şansını engelleyebilir.

Eğer meme kanseri tedavisi sonrasında hamile kalmaya karar verdiyseniz ve çocuk sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle doktorunuzla konuşmalısınız. Doktorunuz gebe kalma şansınızın artması için bazı seçenekler sunabilir ve doğurganlık uzmanını ziyaret etmenizi tavsiye edebilir. Eğer kanserin tedavisi için ameliyat olmak zorunda kalırsanız, ameliyattan önce doğurganlık uzmanını ziyaret etmeniz gerekebilir. Etkili bir tedaviye başlamadan önce embriyoları saklamak için tıbbi işlem kullanabilirler. Ayrıca yumurtalıkların kemoterapiden korunmasına yardımcı olabilecek bazı ilaçlar reçete edebilirler.

Kanser Tedavisi Sonrası Doğurganlık Kontrolü

Kanser tedavisi tamamlandıktan sonra, hamile kalıp kalamayacağınızı öğrenmeniz için çok sayıda tıbbi test mevcuttur.

 • Yumurtalıkların fonksiyonel olup olmadığını kontrol etmek amacıyla doktorunuz regl döngüleri ya da menopoz belirtileri hakkında sorular sorabilir.
 • Doktorunuz FSH (folikül uyarıcı hormon) hormon düzeylerini kontrol etmek için bir dizi kan testi isteyebilir. FSH testi sonucu, menopoza girip girmediğinizi anlamaya yardımcı olur.
 • Yumurtalıkların işleyişini kontrol etmek amacıyla AMH hormon düzeyi için kan testi istenebilir.
 • Yumurtalıkların ultrason taraması da doğurganlığın kontrol edilmesine yardımcı olur.

Çoğu doktor, kemoterapiden 3 ila 6 ay sonra bu gibi testleri tavsiye etmektedir.

Bilinmesi Gerekenler:

Kanser tedavisinden sonra hamile kalmadan önce bilmeniz gereken bazı noktalar vardır.

 • Doktorunuz, kemoterapi tamamlandıktan 6 ay sonra hamile kalabileceğinizi söyleyebilir. Hasarlı kanserli hücreler veya yumurtalar, kemoterapi seansları öncesinde, yaklaşık altı ay için vücutta devam edebilir. Vücudunuzun tüm hasarlı ve zararlı öğeleri çıkarması için gereken zaman yaklaşık altı aydır.
 • Hormona duyarlı meme kanserinin vücutta nüksetme olasılığı vardır. Bu nedenle, doktorlar en az 2-5 yıl beklemenizi tavsiye edebilir.
 • Bazen, kanser tedavileri akciğer veya kalp gibi vücut organlarında kritik zararlı etkiler getirebilir. Hamile kalmadan önce doktorunuz tam bir tıbbi testten geçmenizi tavsiye edebilir. Bu testler ile vücut organlarının işleyişi analiz edilir. Ardından, doktorunuz kanser uzmanı bir jinekoloğu ziyaret etmenizi isteyebilir. Böylelikle hamilelikle ilgili doğru tavsiyeler alabilirsiniz.
 • Eğer meme kanseri tedavisi sonrası gebe kalmak istiyorsanız, her zaman bir kanser uzmanı tarafından gerekli tıbbi yardım istemeniz önerilir. Doktorunuz gebelik için en iyi zamanlamayı sizlere belirtecektir.

Umarız, bu bilgiler kanser tedavisi sonrası sağlıklı ve güvenli bir gebelik planlamanıza yardımcı olur. Hamile kaldıktan sonra güvenli bir hamilelik dönemi geçirmek için doktorunuz ile sürekli irtibat halinde kalmaya özen gösterin.

Önerilen Makaleler: