Kanser Hastalarında Saç Dökülmesi (Alopesi)

Saç dökülmesi, aynı zamanda alopesi olarak da adlandırılır. Kanserli hastalarda saç dökülmesi, kemoterapi, hedefe yönelik tedavi, radyoterapi ve kök hücre nakillerinin bir yan etkisi olabilir. Bu tedaviler saç büyümesine yardımcı olan hücrelere zarar vererek, saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi baş, yüz, kollar, bacaklar, koltuk altları ve kasık alanı da dahil olmak üzere vücudun her yerinde görülebilir. Kıllar tamamen, yavaş yavaş veya kısmen dökülebilir. Veya kıllar basitçe bazen fark edilmeyerek incelir ve daha sert veya kuru hale gelebilir. Kanser tedavisi ile ilgili saç dökülmesi genellikle geçicidir. Çoğu zaman, saç tekrar büyür, nadiren de ince kalabilir.

Saç dökülmesi gibi yan etkileri yönetmek, kanser bakım ve tedavisinin önemli bir parçasıdır. Buna semptom yönetimi ya da palyatif bakım denir. Kanser tedavisinden saç dökülmesi ile başa çıkma veya baş etme konusunda sağlık ekibinizle konuşunuz.

Kanser Hastalarında Saç Dökülmesi Nedenleri

Kanser hastalığında sadece kemoterapi mi saç döker? Kemoterapi tedavisinin yanı sıra, aşağıda yer alan diğer kanser tedavileri de saç dökülmesine sebep olabilir.

Kemoterapi ve Saç Dökülmesi

Tüm kemoterapi çeşitleri saç dökülmesine neden değildir. Bazı ilaçların saç dökülmesine veya incelmesine neden olma olasılığı daha yüksektir.

Kemoterapi öncesi yan etkiler hakkında doktorunuzla konuşunuz. Ayrıca, kemoterapiden saç dökülmesi ile ilgili aşağıdaki sorulara yanıt almak isteyebilirsiniz:

Kanser hastalarında saç dökülmesi ne zaman başlar?

Saçlar genellikle hemen dökülmez. Çoğu zaman, saçlar birkaç hafta sonra veya tedavinin döngüsünden sonra dökülmeye başlar. Sonrasında saç dökülmesi tedavinin 1 ila 2 aylık bir sürecinde artış eğilimi gösterir.

Kanser hastalarında ne kadar saç dökülür?

Saç dökülmesi miktarı kişiden kişiye değişir. Aynı kanser teşhisi konan ve aynı ilaçları kullanan insanlar bile farklı miktarda saç dökülmesine uğrayacaklardır. Ne kadar saç döküleceği, verilen ilaca ve doza bağlıdır. Ayrıca ilacın bir hap, damar veya ciltten alınıp alınmadığı gibi verilme yöntemlerine de bağlıdır.

Kemoterapiden sonra saçlar ne zaman çıkar?

Kemoterapi bittikten sonra saçlar yaklaşık 1-3 ayda saçlar yeniden uzamaya başlar. Saçlarınızın tamamen yeniden gelişmesi genellikle yaklaşık 6-12 ay sürer. Yeni saçlar yeniden oluştuğunda, dokusu eskisinden farklı hissedilebilir. Saçınızın daha ince veya kalın bir şekilde büyüdüğünü fark edebilirsiniz. Yeniden uzayan saçların rengi de eskisinden farklı olabilir. Kanser hastalarında kemoterapiden sonra saçlar birkaç yıl sonra genellikle normale dönecektir.

Radyoterapi ve Saç Dökülmesi

Radyasyon tedavisi, yalnızca radyasyonun hedeflendiği yerde bulunan saçları etkiler. Örneğin, pelvise radyoterapi alırsanız, kasık bölgesindeki kılları kaybedebilirsiniz. Saç dökülmesi doz ve radyasyon tedavisi yöntemine bağlıdır. Saçlar birkaç ay sonra radyoterapi alanında uzama eğilimi gösterir. Bununla birlikte, daha ince veya farklı bir doku olabilir. Çok yüksek dozlarda radyoterapi uygulandığında kıllar yeniden hiç uzamayabilir.

Hedefe Yönelik Tedavi ve Saç Dökülmesi

Hedefe yönelik terapi saç dökülmesine neden olmaz. Bununla birlikte, bazı hedefe yönelik tedaviler saçların normalden daha incelmesine veya kıvırcıklaşmasına veya kurumasına neden olabilir.

Hormonal Tedavi ve Saç Dökülmesi

Hormonal terapi gören az sayıda kişide saç dökülmesi belirginleşecektir. Tamoksifen (Nolvadex), anastrozol (Arimidex), letrozol (Femara), fulvestrant (Faslodex) ve oktreotid (Sandostatin) gibi ilaçlarla tedaviye başladıktan sonra genellikle birkaç ay ila yıllar arasında saç dökülmesi başlar. Bununla birlikte, hormon tedavisi genelde saçların tamamının dökülmesine neden olmaz.

Saç Dökülmesi Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Kanser tedavisinden önce, sırasında ve sonrasında saç dökülmesini nasıl yöneteceğinizi öğrenmek, bu yan etki ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Birçok kişi için, kanser tedavisi nedeniyle saç dökülmesi sadece fiziksel görünüşteki bir değişikliğin ötesinde bir şeydir. Saçınızı kaybetmek, kendi imajınızı ve yaşam kalitenizi etkileyen duygusal açıdan zorlayıcı bir deneyim olabilir. Bir danışmanla saçınızı kaybetme ile ilgili duygular hakkında konuşmak, benzer deneyime sahip bir kişi, bir aile üyesi veya bir arkadaşınızla konuşmak rahatlık sağlayabilir. Ayrıca, saç dökülmesi yan etkisi ortaya çıkmadan önce aileniz ve arkadaşlarınızla, özellikle de çocuklar ile saç dökülmesi hakkında konuşmak da yararlı olabilir. Bunu önceden bilmeleri, bir çocuğun korku ve endişesini azaltmaya yardımcı olur.

Bazı kanser hastalarına kanser tedavisine başlamadan önce saçlarını kesmeleri önerilir. Kısa saç biçimi saçlarınızı daha dolgun hale getirebilir. Ayrıca saç dökülmesi daha az çarpıcı bir değişiklik yapabilir. Sonra saçlarınız yeniden büyümeye başladığında, kısa saç stilinde büyümesi daha kısa sürer. Saçınızın benzer bir saç stili haline gelmesine izin verilerek, tedaviden sonra bu yan etkiyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Saç ve kafa derisi bakımı:

Aşağıdaki ipuçları, kanser tedavisi sırasında saçınıza ve kıllı derinize bakmanıza yardımcı olabilir:

 • Saçınızı temizlemek için kokusuz hafif bir şampuan seçin.
 • Saçlarınızı her gün yıkamamaya ve sert bir şekilde taramamaya çalışın.
 • Zarar görmesini önlemek için saçlarınızı kuru tutun.
 • Yumuşak bir saç fırçası veya geniş dişli tarak seçin ve saçınızı hafifçe tarayarak şekillendirin.
 • Dış mekanda güneş kremi, şapka veya şal gibi saç derinizi güneşten korumaya yönelik ürünler kullanın.
 • Vücut ısısını korumak için soğuk aylarda başınızı örtün.
 • Saçlarınızı yüksek ısı kurutmaktan kaçının.
 • Saçlarınızı kimyasal ürünlerle kıvırmaktan veya düzeltmekten kaçının.
 • Kalıcı veya yarı kalıcı saç boyalarından kaçının.
 • Yatak yastığınız için yumuşak, rahat bir yastık kılıfı seçin.
 • Saç uzatma kremleri veya losyonları kullanmadan önce sağlık ekibinizle konuşun.
 • B vitamini biyotini almayla ilgili olarak sağlık bakım ekibinizle konuşun.

Peruk kullanımı:

Saç dökülmesi başladıktan sonra bir peruk veya takma saç tercih ederseniz, aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir:

 • Sadece kanserli kişiler için tasarlanmış peruk ve takma saç satan bir dükkan bulmaya çalışın.
 • Birçok peruk ve takma saç türü vardır. Kendi saçınıza benzeyen bir peruk veya takma saç istiyorsanız, saçlarınız dökülmeden önce bir peruk veya takma saç seçebilirsiniz. Bu şekilde saç renginize ve stilinize en yakın şekilde uyar. Veya, her zaman denemek istediğiniz yeni bir saç stilini yansıtan bir peruk isteyebilirsiniz. Kuaför, peruk veya saç modelini şekillendirmenize yardımcı olabilir.
 • Peruk veya takma saçı, peruk satan dükkanda nasıl kullanılacağını öğrenerek, düzgün bir şekilde takın. Bu, saçlı deriyi tahriş etmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Yeniden Uzayan Saçların Bakımı:

Saçlarınız kanser tedavisinden sonra yeniden büyümeye başladığında, dikkatli bir şekilde bakım yapmanız önemlidir. Başlangıçta, yeni saçlar orijinal saçlarınızdan daha ince ve daha kolay hasar görür olurlar. Orijinal saçınızdan farklı bir doku veya renkte de olabilir. Kanser tedavisi sonrası yeniden büyümeye başlayan saçlarınızın bakımı için aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir:

 • Saçınızı haftada iki kez yıkamakla sınırlayın.
 • Cilt kuruluğu ve pullanmayı gidermek için kafa derinize masaj yapın.
 • Saçlarınıza geniş dişli bir tarak kullanın. Saçlarınızı şekillendirirken yüksek ısıdan kaçının ve şekillendirme ürünlerini sınırlı kullanın.
 • Saçlarınız yeniden canlanıncaya kadar kalıcı dalga veren çözeltiler gibi kimyasal ürünlerle saçlarınızı kıvırmaya veya düzeltmeye çalışmayın. Bazı insanlar perma gibi saçlarını kimyasal olarak kıvrılmaya veya düzeltmeye başlamadan önce 1 yıla kadar beklemek zorunda kalabilirler. Kimyasal ürünleri tekrar denemeden önce, nasıl tepki verdiğini görmek için küçük bir saç teli ile test edin. Ayrıca kuaförünüzden öneriler isteyebilirsiniz.
 • Tedaviden sonra en az 3 ay boyunca kalıcı veya yarı kalıcı saç boyaları ile saçlarınızı boyamayın.

Önerilen Makaleler: