Baryum Enema Nedir ve Nasıl Yapılır?

Baryum enema, kolon ve rektum röntgen muayenesinde kullanılan bir işlemdir.  Kolon ve rektum, kalın bağırsağı oluşturur ve vücudun atık prosesine yardımcı olur. Baryum enema, aynı zamanda “baryum lavmanı” olarak da adlandırılır. Doktorların kolon ve rektumda inflamasyon, polipler ve kanser gibi sağlık koşullarını ortaya çıkarmasına yardımcı olur. Baryum, kontrast madde olarak kullanılır. Kontrast madde, vücut içerisinden net tarama görüntüleri almak için kullanılan bir maddedir.

Baryum Enema Kim Tarafından Yapılır?

Radyoloji teknisyeni ya da radyolog, baryum enema yapar. Hastanede röntgen odasında ya da doktor ofisinde gerçekleştirilen bir işlemdir. Sonrasında radyolog sonuçları yorumlar ve teşhis veya herhangi bir anormalliği doğrular.

Baryum Enema Hazırlık Aşaması

Baryum enema için randevu aldıktan sonra, nasıl hazırlanacağınız konusunda ayrıntılı talimatlar alacaksınız. Kolonun tamamen boş olması gerektiğinden, 1 ila 3 gün önceden sadece yumuşak gıdalar yemeniz ve temiz sıvılar tüketmeniz gerekir. Baryum enema diyeti yağsız et suyu, sade kahve ve meyve suyu içerir. Ayrıca, bu işlemden önce gece veya gündüz müshil ya da lavman yapılması gerekebilir. Böylelikle kolonda herhangi bir atık olması önlenir.  Müshil sonrası sık tuvalet ihtiyacı duyabilirsiniz. İşlem öncesi gece yarısından itibaren bir şey yenilip içilmesine izin verilmez.

İşlem öncesi, sağlık ekibine bunları danışın:

  • Kullandığınız ilaçları veya herhangi bir ilaç alerjiniz varsa bildirin. Eğer baryum alerjisi varsa da, doktorunuza söyleyiniz.
  • Eğer işlem günü her zamanki ilaçları almanız gerekiyorsa, doktorunuza danışın.
  • Herhangi bir tıbbi hastalığınız varsa, doktorunuza bildirin. Kadınların hamile olma olasılığı varsa, mutlaka doktora söylemeliler. Röntgen, gelişmekte olan bebek için zararlıdır.
  • Bu test ile ilgili olabilecek herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Doktor muayenesine ya da hastaneye geldiğinizde, sizden onay formu imzalamanız istenecektir. Bu formda işlemin riskleri ve yararlarını anlayıp kabul ettiğiniz belirtilir.

Baryum Enema Nasıl Yapılır?

Genellikle 20 ila 30 dakika sürer. Röntgene müdahale edebilecek tüm takı, giysi ve metal nesneleri çıkarmanız istenecektir. Giymeniz için bir hastane elbisesi verilecektir.

Hazır olduğunuzda, doktor ya da teknisyen tarafından muayene masasına uzanmanız için yönlendirilirsiniz.

Radyoloji teknisyeni, kolonun boş olduğuna emin olmak için birkaç röntgen ışını alarak işleme başlayacaktır. Anüs içine bir baryum tüpünü yerleştirdikten sonra, kolon içinde ilerletecektir.

Baryumun kolon boyunca rahatça ilerlemesi için doktor ya da teknisyen test sırasında farklı konumlarda yatmanızı isteyebilir. Ardından çift kontrast baryum enema eklenir. Böylelikle bağırsak duvarından daha iyi görüntü alınır.

Baryum kolonda ilerlerken, hafif mide basıncı veya kramp hissedebilirsiniz. Yavaş ve derin nefes almak sizi rahatlatabilir. Uzun süre aynı konumda hareketsiz yatmak da rahatsızlık hissi verebilir. Baryum kolona yerleştirildikten sonra, aynı zamanda bağırsak hareketi dürtüsü hissedebilirsiniz.

Baryum Enema Sonrası Prosedür

Radyolog, kolondan yeterli görüntüleri aldıktan sonra enema ucunu kaldırır. Baryumu aşağı itmeniz için tuvalete gitmeniz gerekebilir ve bu nedenle sağlık ekibi masadan kalkmanız için size yardımcı olacaklardır. Daha sonra bağırsakların yeterince boşaltıldığına emin olmak için tekrar röntgen odasına dönerek test edilmeniz gerekir.

Baryum enema işleminden sonra, birkaç gün boyunca gri veya beyaz dışkı fark edebilirsiniz. Vücudunuz kalan baryumu dışarı atmaktadır. Sağlık ekibi, kabızlığı önlemek için eve döndüğünüzde müshil almanızı tavsiye edebilir. Müshil kullanımı, kalan baryumun dışa atılmasına yardımcı olacaktır.

Kabızlığı önlemek için baryum enema işleminden sonraki birkaç gün boyunca bol miktarda sıvı tüketin. Eğer aşağıdaki sorunlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız, doktorunuzu arayın:

  • Şiddetli karın ağrısı
  • Ateş
  • Kanlı bağırsak hareketleri
  • Baş dönmesi
  • Halsizlik

Baryum enema sonrasında günlük faaliyetlerinize devam edebilirsiniz. Ancak işlem sonrasında eve bir yakınınızın sizi bırakması tavsiye edilir. Eğer doktorunuz baryum enema işlemi sırasında herhangi bir endişe verici alan bulursa, daha yakından incelenmesi amacıyla ek testler yapılması gerekli olabilir.

Önerilen Makaleler: