Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2018

Penis Kanseri: Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Penis, bir erkeğin dış genital organıdır. Düz kas ve birçok kan damarı ve siniri içeren üç süngerimsi dokudan oluşur. Korpus kavernosa, penisin üst kısmının her iki yanında yer alan odacıklardan ikisini oluşturmaktadır. Korpus spongiosum, corpora cavernosa’nın altında bulunur ve üretrayı çevreler; bu tüp, idrar ve semen, meatus adı verilen bir boşlukta vücudu terk eder. Penis ucunda corpora cavernosa penisin veya glanların (penis ucu) başını oluşturmak üzere genişler.

Kanser, sağlıklı hücreler değiştiğinde başlar ve kontrol dışı kalarak malign bir tümör adı verilen bir kitle oluşturur. Malign, tümörün kanserli olduğu anlamına gelir ve büyüyebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir demektir. Penisin benign tümörleri kanserli değildir. Büyüyebilirler, ancak yayılmazlar.

Penis kanseri çoğunlukla sünnetsiz erkeklerde görülen nadir bir kanser şeklidir, yani hala penis başını örten sünnet derisi cildi vardır. Sünnet ile sünnet derisinin kaldırılması penis kanseri riskini azaltabilir.

Penis Kanseri Çeşitleri:

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli penis kanseri türleri vardır:

 1. Epidermoid / skuamöz hücreli karsinom: Penis kanserin %95’i epidermoid veya skuamöz hücreli karsinomdur. Bu, hücrelerin bir mikroskopta görüldüğünde cildi oluşturan dokulara benzediği anlamına gelir. Skuamoz hücreli karsinom penisin herhangi bir yerine başlayabilir. Ancak, genellikle sünnet derisinin üstünde veya altında oluşur. Erken dönemde tespit edildiğinde epidermoid karsinom genellikle iyileştirilebilir.
 2. Bazal hücreli karsinom: Bazal hücreler bazen kansere dönüşebilir. Bunlar, alt epidermis adı verilen cilt tabakasında skuamöz hücrelerin altında bulunan yuvarlak hücrelerdir. Bazal hücre karsinoması, melanom dışı (non-melanom) cilt kanseri türüdür. Penis kanserlerinin %2’sinden azı bazal hücre kanseridir.
 3. Melanom: Epidermisin en derin tabakası melanosit olarak adlandırılan saçılmış hücreler içerir. Bu hücreler cilt rengini veren melanini üretir. Melanom, melanositlerde başlar. Cilt kanserinin en ciddi türüdür. Bu kanser bazen penisin yüzeyinde oluşur.
 4. Sarkom: Penis kanserlerinin yaklaşık %1’i sarkomdur. Sarkomlar, kan damarları, kas ve yağ gibi vücudu destekleyen ve bağlayan dokularda gelişir.

Penis Kanseri Belirtileri ve Bulguları

Penis kanserli erkekler aşağıdaki semptomları veya işaretleri görebilirler. Bazen, penis kanseri olan erkekler bu değişikliklerin hiçbirine sahip değildir. Veya, semptomların nedeni kanser olmayan başka bir sağlık sorunu olabilir.

 • Özellikle glans (penis ucu) veya sünnet derisinde bir büyüme veya yara vardır. Ancak penisin gövdesinde de olabilir.
 • Penis renginde değişiklikler
 • Penis derisinin kalınlaşması
 • Sünnet derisinin altında kötü bir koku ile kalıcı akıntı
 • Penis ucundan veya sünnet derisinin altından gelen kan
 • Penisin gövdesinde veya ucunda açıklanamayan ağrı
 • Düzensiz veya büyüyen mavimsi kahverengi düz lezyonlar veya sünnet derisinin altında ya da peniste lekeler
 • Sünnet derisinde kırmızımsı, kadifemsi döküntü
 • Sünnet derisinde küçük, kabuklu kabarıklar
 • Kasıkta şişmiş lenf nodları
 • Penisin sonunda düzensiz şişme

Yaşadığınız herhangi bir değişiklikten endişe ediyorsanız, lütfen doktorunuzla konuşunuz.

Penis Kanseri Tanısı

Aşağıdaki liste, bu kanser türlerini teşhis etmek için kullanılan seçenekleri açıklar ve listelenen tüm testler her erkek için kullanılamaz. Doktorunuz bir tanı testi seçerken bu faktörleri dikkate alabilir:

 • Şüphelenilen kanser türü
 • İşaret ve semptomlar
 • Yaşınız ve tıbbi durumunuz
 • Daha önceki tıbbi testlerin sonuçları

Fizik muayeneye ek olarak, penis kanseri teşhisi için aşağıdaki testler kullanılabilir:

Biyopsi: Bir erkeğin penisinde veya yakınındaki lenf bezlerinde alışılmadık bir değişiklik varsa, değişiklik hakkında daha fazla bilgi edinmek için biyopsi gerekebilir. Biyopsi, mikroskopta muayene için az miktarda dokunun çıkarılmasıdır. Diğer testler kanserin var olduğunu önermekle birlikte, yalnızca biyopsi kesin bir tanı koyabilir.

Kanserli hücreler bir doku örneğinde görülürse, kansere karşı biyopsi pozitif olarak adlandırılır. Herhangi bir kanser bulunmazsa, biyopsiye kanser için benign veya negatif denir.

Penis kanseri için aşağıdaki biyopsi türleri kullanılabilir:

 1. Punch biyopsisi veya eliptik eksizyon penis üzerinde görülebilen anormal bir değişiklik için kullanılabilir. Punch biyopsisinde doktor, dairesel bir doku parçası çıkarmak için keskin bir yuvarlak cerrahi alet kullanır. Eliptik bir eksizyonda, doktor, bir doku parçasını kesmek için bir neşter veya başka bir alet kullanır.
 2. İnce iğne aspirasyonu, spesifik bir biyopsi türüdür. Önce cilt genellikle ağrıyı azaltan topikal bir ilaçla uyuşturulur. Sonra cildin altındaki dokulardaki ağrıları önlemek için tümöre yakın bir bölgeye bir ilaç enjekte edilir. Doktor daha sonra tümöre ince bir iğne yerleştirip bazı hücreleri ve sıvıyı çıkaracaktır. Prosedür, tümörün farklı bölgelerinden numuneler toplamak için 2 veya 3 kez tekrarlanabilir.
 3. Sentinel lenf nodu biyopsisi, kanser hücrelerinin penis yakınında lenf nodlarına yayılıp yayılmadığını bulmanın bir yoludur. Bu teknikte doktor, kanser hücrelerini kontrol etmek için bir veya birkaç sentinel lenf nodunu kaldırır. Lenf nodlaru, enfeksiyonla mücadelede yardımcı olan küçük fasulye biçiminde organlardır.

İnguinal (kasık) lenf nodu diseksiyonu: Bu kanserin penise yakın herhangi bir lenf noduna yayılıp yayılmadığını bulmanın en doğru yoludur. Bu prosedürde penis yakınındaki lenf bezleri çıkarılır ve kanser kontrolü yapılır. Bu işlem, tek bir lenf nodunun veya bir grup lenf nodunun çıkarılması ile daha fazla bilgi sağlar. Bununla birlikte, bu prosedürden sonra bazı erkekler, lenfödem denilen, uzun süren ve muhtemelen ciddi bacak şişmesi yanı sıra yara iyileşmesinde sorunlar yaşayabilir. Bu yan etkileri önlemenin yollarını bulmak için bilimsel araştırmalar devam etmektedir.

Röntgen: Bir röntgen ışını, az miktarda radyasyonla vücudun içindeki yapıların bir resmini oluşturmak için bir yoldur.

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Farklı açılardan alınan x-ışınları kullanarak vücudun iç kısmının 3 boyutlu bir resmini oluşturur. Bir tümörün boyutunu ölçmek için de kullanılabilir. BT taraması, kanserin kasık, pelvis ve karnın lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığını bulmaya yardımcı olur ve ayrıca doktorun kanserin akciğerlere, karaciğere ve diğer dokulara yayılıp yayılmadığını görmesine izin verir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MR): Bir MR, vücudun ayrıntılı görüntülerini üretmek için x-ışınları değil manyetik alanlar kullanır. MR tümörün boyutunu ölçmek için de kullanılabilir.

Teşhis testleri yapıldıktan sonra, doktorunuz sizinle birlikte tüm sonuçları gözden geçirecektir. Tanı kanser ise, bu sonuçlar aynı zamanda doktorun kanseri tarif etmesine yardımcı olur. Buna evreleme denir.

Penis Kanseri Tedavi Seçenekleri

Erkeklerde penis kanseri tedavilerinde, hastaların cinsel işlevlerini ve doğurganlıklarını etkileyip etkilemediği konusunda endişeleri olabilir. Tedaviye başlamadan önce bu konular doktorlarıyla görüşülmelidir. Bazen, tek bir tedaviden daha fazla seçenek mevcuttur.

a) Ameliyat

Ameliyat sırasında tümörün ve bazı çevresindeki sağlıklı dokuların marjının kaldırılması içerir. Penis kanseri tedavisi gören cerrahi onkologlar genellikle kanser cerrahisinde özel eğitim almış ürologlardır.

Penis kanseri ameliyatı, hastanın tercihine ve doktor tavsiyesine bağlı olarak, lokal veya genel anestezi alınarak yapılır. Penis kanserinde kullanılabilecek cerrahi tipleri aşağıda açıklanmaktadır.

Lazer tedavisi: Lazer tedavisi, kanser hücrelerini yok etmek için çok güçlü bir ışık demetinin kullanılmasıdır. Lazer tedavisi, erken evre penis kanseri olan bazı erkekler için aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir seçenek olabilir:

 • Tis ve küçük T1 skuamöz hücreli karsinomlu penisi olan erkekler
 • Ameliyat istemeyen küçük T2 tümörleri olan erkekler

Lazer tedavisinin bir dezavantajı, doktorun kanserin ne kadar ilerlediğini belirlemesinin zor olabilmesidir.

Kriyocerrahi: Kriyoterapi veya kriyoablasyon olarak da adlandırılan kriyocerrahi, hücrelerin dondurup yok edilmesidir. Cilt daha sonra kabarcıklar oluşturur ve soyulur. Bu işlem bazen soluk bir iz bırakacaktır. Birden fazla donma gerekli olabilir.

Sünnet: Genellikle kanser sadece sünnet derisindeyse kullanılır.

Eksizyon: Bir eksizyon, bir neşter veya başka bir cerrahi alet kullanılarak tümörün ve bazı çevreleyen sağlıklı dokuların çıkarılmasıdır. Bazen cerrah tüm kanserin çıkarılmasını sağlamak için tümör etrafındaki sağlıklı dokuların daha geniş bir alanını çıkarabilir. Bazen cildin çıkarıldığı alanı kaplamak için cilt greftine ihtiyaç vardır. Bir cilt grefti, yarayı kapatmak ve yarayı azaltmak için vücudun başka bir yerinden deri kullanılır.

Mohs ameliyatı: Bu teknik, penisin yüzeyinde görülebilen kanseri gidermek için kullanılır. Tümörün yanı sıra, kanserin geride kalmadığından emin olmak için kenardaki sağlıklı dokunun az bir miktarı alınır. Prosedür sırasında kanserin tümü çıkıncaya kadar her küçük doku parçası mikroskopta incelenir. Bu çoğunlukla penisin yüzeyinde kalan küçük tümörler için kullanılır. Bu işlem eksizyondan daha pahalı olabilir.

Penektomi: Bu, penisin bir kısmının veya tamamının cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Penisin içinde büyüyen penis kanseri tedavisinde en yaygın ve etkili yöntemdir. Gerekip gerekmediğini veya yalnızca tümörün çıkarılmasının mümkün olup olmadığının belirlenmesi önemlidir. Kanseri etkili bir şekilde tedavi etmek için bir penektomi gerekiyorsa, kanserli doku ve 2 cm’lik sağlıklı bir doku marjı çıkarıp hastanın normal idrara çıkması için yeterli uzunlukta penis bırakılması durumunda, kısmen total penektomi daha iyi bir seçenektir. Bu mümkün olmadığında, total penektomi yapılır, bu da tüm penisin çıkarılmasıdır.

Lenf nodu diseksiyonu: Kasık ve / veya pelvisteki lenf nodlarının çıkarılması, genellikle evreyi bulmak veya penis kanseri tedavisi için yapılır. Bu, kanserin lenf nodlarına yayılmış olduğuna dair herhangi bir işaret olmasa bile yapılır. Kasık lenf nodları cerrahiden önce daha büyükse, bu lenf nodlarını çıkarmak için cerrahi genellikle daha kapsamlıdır. Her iki taraftaki kasık lenf düğümlerini kaldırmak yaygın olmakla birlikte, pelvisdeki daha derin lenf nodlarının çıkarılması genellikle kasık lenf düğümlerinde kanser bulunması durumunda yapılır. Kanser lenf bezlerine yayılırken lenf nodlarının çıkarılması ancak başka hiçbir yerde bulaşmaması kanserden kurtulabilir ve lenf nodu ameliyatı tedavi olasılığını artırabilir. Bununla birlikte, hem kasık hem de pelvisteki lenf nodları vücudun aynı tarafında çıkarıldığında, vücudun bu tarafındaki bacaklarda lenfödem denilen ciddi şişlikler görülür. Bu rahatsızlık ve sıklıkla geri gelen enfeksiyonlara neden olabilir.

Genel olarak, ameliyatın olası yan etkileri, diğer faktörlerin yanı sıra, hastalığın evresi ve prosedürün türüne bağlıdır. Olası yan etkileri ve iyileşme sürenizi önceden cerrahınızla konuşunuz.

b) Radyoterapi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili x-ışınlarının veya diğer parçacıkların kullanılmasıdır. En yaygın radyasyon tedavisi türü, eksternal beam radyoterapisi olarak adlandırılır. İmplant kullanılarak radyasyon tedavisi verildiğinde buna internal radyoterapi veya brakiterapi denir.

Radyoterapiden kaynaklanan yan etkiler; yorgunluk, hafif deri reaksiyonları, karın ağrısı ve gevşek bağırsak hareketleri içerebilir. Buna ek olarak, radyasyon tedavisi gelecekte başka kanserlerin gelişme riskini artırabilir. Radyoterapi kasık üzerine odaklanırsa, bacaklardan sıvı atan lenfatik kanalların hasar görmesi nedeniyle bacaklarda lenfödem riski söz konusudur.

c) Kemoterapi

Kemoterapi, genellikle kanser hücrelerinin büyüme ve bölünme yeteneğini durdurarak, kanser hücrelerini yok etmek için ilaçların kullanılmasıdır.

Penis kanseri için kullanılabilen 2 tip kemoterapi vardır: topikal kemoterapi ve sistemik kemoterapi.

Penis Kanseri Risk Faktörleri

Aşağıdaki faktörler, bir erkekte penis kanserine yakalanma riskini artırabilir:

 • İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu: Penis kanseri için en önemli risk faktörü, bu virüs ile enfeksiyondur. HPV olan biriyle cinsel ilişki, birisinin HPV almasının en yaygın yoludur. Suşlar denilen farklı HPV türleri vardır. Araştırmalar, bazı HPV suşlarını belirli kanser türleri ile daha kuvvetle bağlar. Birçok partnere sahip olmak, HPV enfeksiyonu riskini artırdığından cinsel partner sayısını sınırlandırarak HPV enfeksiyonu riskinizi azaltabilirsiniz. Prezervatif kullanmak ilişki sırasında sizi HPV’den tamamen koruyamaz. Bazı HPV suşlarından sizi koruyacak aşılar vardır.
 • Sigara içmek: Sigara, özellikle de HPV bulaşmış erkeklerde penis kanseri gelişimine katkıda bulunabilir.
 • Yaş: Penis kanseri, 50 yaşından büyük erkeklerde daha sık görülür. Ortalama yaş 60 civarıdır.
 • Smegma: Smegma sünnet derisinin altına yerleşebilen ve cildin ölü deri hücreleri, bakteri ve yağlı sekresyonlardan kaynaklanan kalın bir maddedir. Smegma az miktarda kanserojen madde içerebilir. Sünnetsiz erkekler sünnet derisini çekip geri çekmeli ve düzenli olarak penisini iyice yıkamalıdır.
 • Fimozis: Sünnet derisi sıkıştığında ve geri çekilmesi güç olduğunda, fimozis oluşur. Bu smegma’nın daha kolay gelişmesine neden olur. Fimozisli erkeklerin penisini iyice temizleme olasılığı daha düşüktür.
 • HIV / AIDS: Edinilmiş immün yetmezlik sendromuna (AIDS) neden olan virüs olan insan immün yetmezlik virüsü (HIV) ile enfeksiyon, penis kanseri için bir risk faktörüdür.

Önerilen Makaleler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz